Pekao S.A. i Warsaw Genomics chcą przebadać wszystkich Polaków pod kątem ryzyka raka

Dodane: 24.01.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Realizująca innowacyjne badania genetyczne spółka biotechnologiczna Uniwersytetu Warszawskiego, która chce przebadać wszystkich Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na raka, uzyskała wsparcie strategiczne banku Pekao S.A.

W Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), poinformowano o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej między uniwersytecką spółką Warsaw Genomics oraz Bankiem Pekao S.A. Ma to umożliwić podjęcie wspólnych przedsięwzięć mających na celu objęcie badaniami jak największej populacji dorosłych Polaków. Byłaby to pierwsza tego typu kampania na świecie.

Zespół Warsaw Genomics, który wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany jest przez wybitnych specjalistów z dziedziny onkogenetyki – profesora Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką.

Prof. Jażdżewski, który przestawił swoją koncepcję w Domu Polskim w Davos, zaznaczył, że misją Warsaw Genomics jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci. – Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie pięciu. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących – podkreślił naukowiec.

Szacuje się, że co trzecia osoba w Polsce zachoruje na raka, w tym prawie 2 mln osób, które urodziły się z chorobotwórczą wadą w genie. Dziś w Polsce wykrywalność raka na wczesnym etapie jest bardzo niska, co przekłada się również na niższą niż w Europie Zachodniej skuteczność leczenia onkologicznego.

Badania realizowane przez Warsaw Genomics w ramach Ogólnopolskiego Programu Oceny Ryzyka Zachorowania na Raka „BadamyGeny.pl” pomagają całościowo określić ryzyko pojawienia się raka oraz ułatwiają jego wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Dotyczy to nowotworów uwarunkowanych genetycznie, w szczególności takich odmian jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki.

Bank Pekao uruchomił skierowaną do pracowników i ich rodzin akcję badań genetycznych w ramach Programu „BadamyGeny.pl”, nakierowanych na ocenę ryzyka zachorowania na nowotwór. Osoby z wynikiem wskazującym na wyższe ryzyko zachorowania, zostaną objęte opieką medyczną mającą na celu szybką diagnostykę ewentualnego zachorowania. W kolejnym etapie Bank planuje poszerzenie zakresu współpracy z Warsaw Genomics również o swoich klientów i parterów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem