Peter Thiel – startupowy duch w najczystszej postaci. O książce “Zero to One”

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

“Czy jest coś istotnego, z czym niewiele osób zgodziłoby się z tobą?” – to pytanie, które na początku swojej książki rzuca Peter Thiel.

Thiel to amerykański przedsiębiorca, inwestor, miliarder, twórca PayPala, jeden z pierwszych inwestorów Facebooka, guru startupowej społeczności, który w Krzemowej Dolinie doczekał się żartobliwego przezwiska “Don of the PayPal Mafia” – co jest oczywiście nawiązaniem do Dona Corleone – tytułowego bohatera Ojca Chrzestnego. Thiel, podobnie jak Corleone, stoi na czele potężnych organizacji, ma za sobą ogromne pieniądze, powiązania i, jak niesie wieść, wszyscy liczą się z jego zdaniem.

Książka “Zero to One. Notatki o startupach. Czyli jak budować przyszłość” oparta jest na zapiskach, które powstały podczas kursów na temat przedsiębiorczości prowadzonych przez Petera Thiela na Uniwersytecie Stanforda. Pozycja, która wydana została w zeszłym roku i szybko doczekała się miana kolejnej “biblii dla startupowców”, pojawiła się właśnie w polskim przekładzie dzięki wydawnictwu MT Biznes.

W “Zero to One” Thiel ukazuje swoją filozofię biznesu, którego głównymi zadaniami są zarabianie wielkich pieniędzy i kreowanie nowej, lepszej przyszłości. W swojej książce Thiel od początku zmusza czytelników do niestandardowego myślenia. Na postawione na początku pytanie: “Czy jest coś istotnego, z czym niewiele osób zgodziłoby się z tobą?”, przedstawia następującą, poprawną formę odpowiedzi: “Większość ludzi wierzy w X, lecz prawdą jest coś zupełnie przeciwnego” i szybko przechodzi dalej, do konkretnego przykładu, który mniej więcej można by było zawrzeć w stwierdzeniu: “Większość ludzi myśli, że konkurencja jest dobra, lecz to kłamstwo. Jeśli chcemy się rozwijać i osiągnąć prawdziwy sukces, powinniśmy dążyć do zostania monopolistą”. Brzmi wywrotowo? Taki właśnie jest Thiel – niestandardowy w swoim myśleniu, odważny i pełen energii, która szybko udziela się czytelnikom. Słowem – startupowy duch w najczystszej postaci.

W “Zero to One” znajdziecie czternaście obszernych rozdziałów pełnych przemyśleń oraz przykładów i praktycznych porad. Thiel szuka w nich odpowiedzi na pytania nurtujące każdego przedsiębiorcę niezależnie od etapu, na jakim się znajduje. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak np. podjąć walkę o rynek z konkurencją, która ma nad wami zdecydowaną przewagę, jak przyciągnąć klientów, czy jak zarządzać zespołem, sprawdźcie, co Thiel ma na ten temat do powiedzenia, bo to człowiek, którego naprawdę warto posłuchać.

Należy pamiętać, że stworzony i zarządzany przez Thiela PayPal zdołał przetrwać pęknięcie bańki internetowej, a przedsiębiorca trafnie przewidział również, na długo przed tym nim się wydarzył, kryzys finansowy w 2007 roku. Thiel w swoim inwestorskim portfolio posiada, obok Facebooka, także takie firmy jak LinkedIn, SpaceX, Yammer czy Yelp. Tak więc praktyki i doświadczenia autorowi “Zero to One” nie sposób odmówić.

Myślę, że książka Petera Thiela jest jedną z tych pozycji, które po prostu musicie przeczytać – to jedna z najciekawszych pozycji, która w pełni oddaje to wszystko, co kryje się pod hasłem „startup”.

Książka “Zero to One. Notatki o startupach. Czyli jak budować przyszłość” została nam przekazana przez wydawnictwo MT Biznes. Wydawnictwo nie ingerowało w treść powyższego tekstu.

Jeśli zainteresowała Cię ta książką, możesz ją nabyć tutaj >