Pfleiderer Polska pod nowymi skrzydłami: 100% udziałów wykupuje Kaczmarek Group oraz Innova Capital

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Pfleiderer Polska pod nowymi skrzydłami: 100% udziałów wykupuje Kaczmarek Group oraz Innova Capital

Udostępnij:

Bogdan i Elżbieta Kaczmarek wspólnie z Innova Capital nabyli 100% udziałów Pfleiderer Polska, spółki produkującej panele drewnopochodne klasy premium.

Biuro prasowe Innova Capital ogłosiło, że do transakcji doszło za pośrednictwem instrumentu inwestycyjnego Breticontic Investments. Na jej potrzeby z Pfleiderer Group, należącej do funduszy zarządzanych przez podmioty powiązane z Strategic Value Partners, wyodrębniono Pfleiderer Polska. Transakcja ma dojść do skutku w pierwszej połowie 2024 roku, pod warunkiem otrzymania niezbędnych zgód organów regulacyjnych, a także innych zwyczajowych warunków zamknięcia. Transakcja jest czwartą transakcją przeprowadzoną przez najnowszy fundusz Innova Capital Innova/7, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozyskał ponad 350 mln euro.

Pfleiderer Polska produkuje wysokiej jakości panele drewnopochodne klasy premium. Pfleiderer Group jest w 100% własnością funduszy zarządzanych przez Strategic Value Partners, globalną firmę inwestycyjną.

Jak podkreśla Miguel Kohlmann, prezes Pfleiderer Group, ruch ten sfinalizował rozdział na niemiecką i polską działalność Pfleiderer w zakresie paneli. Dla Kohlmanna, ruch ze strony Kaczmarek Family i Innova Capital jest „wotum zaufania dla strategii i modelu biznesowego Pfleiderer Polska”, potwierdzeniem wypracowanych relacji z klientami oraz jakości zespołu zarządzającego i pozostałych pracowników.

Wzmocnienie europejskiego przemysłu meblarskiego

Bogdan i Elżbieta Kaczmarek, którzy na potrzeby niniejszej transakcji zdecydowali się na współpracę z Innova Capital, są prywatnymi inwestorami i właścicielami środkowoeuropejskich producentów mebli i materacy wysokiej jakości. Wśród kluczowych celów, jakie stawiają przed sobą inwestorzy, są m.in. dalszy rozwój Pfleiderer Polska na polskim rynku płyt drewnopochodnych, dofinansowanie nowoczesnych technologii oraz poszerzenie możliwości produkcyjnych. Bogdan Kaczmarek podkreśla także, że chce skupić się na poprawie efektywności i wdrażaniu projektów zielonej transformacji.

W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Bartos, senior partner w Innova Capital. W jego opinii Pfleiderer Polska jako „dynamiczny, wyróżniający się doskonałym przywództwem gracz w polskim sektorze meblarskim”, ma przed sobą perspektywy intensywnego wzrostu w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Inwestorskie doświadczenie Grupy Kaczmarek

Do portfolio Grupy Kaczmarek należą środkowoeuropejscy producenci wysokiej jakości mebli i materacy. Firmy te zatrudniają ponad 5 000 wykwalifikowanych pracowników, dysponują 500 000 m2 nowoczesnego parku maszynowego i powierzchni magazynowej, a osiągany przez nich roczny przychód kształtuje się na poziomie ponad 700 mln euro.

Grupa spółek Kaczmarek (z których wiodącą jest COM40) wdrożyła filozofię najwyższej jakości na każdym etapie produkcji. Od ponad 20 lat w branży tapicerskiej, meblarskiej i tekstylnej Grupa Kaczmarek współpracuje z licznymi dostawcami i odbiorcami z całej Europy. W 2009 roku Grupa rozszerzyła swoją działalność na Stany Zjednoczone, gdzie utworzyła spółkę zależną EBI LCC. Od 2010 roku Rodzina Kaczmarek inwestuje m.in. w rynek nieruchomości komercyjnych.

Innova Capital konsekwentnie buduje portfolio

Omawianą transakcją Innova udowadnia, że skupia się na segmencie średnich przedsiębiorstw z Polski i Europy Środkowej. Od ponad 30 lat firma inwestuje w udziały większościowe w spółkach wycenianych na 25–150 mln euro, obejmując zazwyczaj pakiety o wartości 25–40 mln euro. Spółka koncentruje się przeważnie na trzech rodzajach transakcji:

  • sukcesja założycielska – Innova jako preferowany partner strategiczny przedsiębiorców, chcących wycofać się z codziennego aktywnego zarządzania firmą, upłynniając część swoich udziałów, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści z dalszego wzrostu wartości biznesu
  • Platform+ – połączeniu co najmniej dwóch podmiotów działających na tym samym rynku w celu wykorzystania korzyści płynących z synergii oraz pełnego potencjału połączonych przedsiębiorstw
  • corporate carve-out – Innova jako wiarygodny partner korporacji, poszukujących nowego inwestora dla swoich działalności non-core oraz zarządów spółek-córek.

Pfleiderer Polska – uznana marka

Na firmę, poza wrocławską siedzibą, składają się trzy zakłady produkcyjne: Pfleiderer Grajewo, Pfleiderer MDF Grajewo i Pfleiderer Wieruszów. To tam, nieprzerwanie od 1974 roku, powstają wysokiej jakości produkty, będące jednym z fundamentów rozwoju i sukcesu polskiej branży meblarskiej. Główna siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, a trzy zakłady produkcyjne – 2 w Grajewie i 1 w Wieruszowie – zatrudniają około 1100 pracowników. Pfleiderer jest dostawcą rozwiązań opartych na materiałach drewnopochodnych dla branży meblarskiej, budowlanej i wykończenia wnętrz. Firma oferuje kompleksowe usługi dla firm meblarskich, zakładów stolarskich, architektów i projektantów oraz firm budowlanych.

Oferta firmy obejmuje szeroką gamę produktów zgodnych z najnowszymi trendami w projektowaniu, budowie, wykończeniu i wyposażeniu zarówno budynków prywatnych, jak i użyteczności publicznej.