PFR Starter FIZ: Utworzenie nowego funduszu z Arkley Brinc VC na ponad 55 mln zł

pfr starter fiz utworzenie nowego funduszu z arkley brinc vc na ponad 55 mln zl
Udostępnij:
PFR Ventures, w ramach PFR Starter FIZ, w dniu 10 października 2018 roku zawarł umowę inwestycyjną z funduszem Arkley Brinc VC, zarządzanym przez Bryony Cooper oraz Piotra Wąsowskiego.

W rundzie prowadzonej przez PFR Ventures, do której dołączyła Group One, Arkley Brinc VC pozyskał 15 mln dol. (55 800 000 zł), by zainwestować we wczesne etapy startupów technologicznych. Portfolio spółek budowane będzie na bazie branż: Hardware, IoT (w tym IoMT [Internet od Medical Things] i IoT+media) oraz MedTech/HealthTech.

Arkley Brinc VC zainwestuje do 800 000 USD w każdy zespół (3 mln zł), pomagając napędzać startupy od prototypu do IPO. Fundusz będzie doradzał założycielom we wszystkich kwestiach, od podejścia opartego na wprowadzeniu na rynek, przez zwiększanie finansowania następczego, po strategie wyjścia.

Osoby zarządzające funduszem

Wśród inwestorów prywatnych, którzy wspierali Arkley Brinc VC, jest największa w Polsce niezależna grupa komunikacji medialnej – Group One. Członkowie grupy to agencje medialne, zatrudniające ponad 350 specjalistów, którzy wspierają się nawzajem, budując wiodące marki na rynku. Partnerstwo to ma potencjał do tworzenia wartości dodanej dzięki usługom dla startupów i ich dużej bazy klientów.

Nowy fundusz VC prowadzi Piotr Wąsowski (managing general partner) i Bryony Cooper (partner). Dzięki 20-letniemu doświadczeniu na rynku inwestycyjnym i trzem debiutom IPO, Piotr Wąsowski jest pionierem w zakresie europejskich inwestycji w sprzęt. Jest też mentorem i pomaga zarządzać startupami z portfolio Arkley.

Z kolei Bryony Cooper jest współzałożycielką i CEO byłego startupu technologicznego T Dispatch. Ta berlińska firma software’owa zebrała ponad 2 mln dol. i zdobyła klientów na całym świecie. Cooper później prowadziła m.in. laboratoria IXDS i laboratorium innowacji dla przedsięwzięć IoT, które ostatecznie doprowadziły ją do Brinc, gdzie kierowała programem akceleratora sprzętowego połączonego z MENA, wspierała zespoły w programie w Hongkongu i służyła Komitetowi Inwestycyjnemu Brinc.

Dlaczego Polska

Współzałożyciel firmy Brinc Bashar Aboudaoud, który jest również prywatnym inwestorem w nowym funduszu VC, tłumaczył:

„Kiedy pierwszy raz odwiedziłem Polskę i firmę Arkley w 2017 roku, byłem pod wrażeniem jakości start-upów sprzętowych, w które zainwestował Arkley. To było katalizatorem do  przyłączenia się do Piotra w Polsce i utworzenia z nim funduszu, który stałby się hubem dla Europy. Dodatkowo, wsparcie ze strony PFR jest naprawdę niespotykane i czyni Polskę liderem w zakresie wsparcia w Venture Capital”

O Arkley i Brinc

Obie firmy odnoszą sukcesy w zakresie pomagania startupom hardware’owym i z branży IoT. Brinc za pośrednictwem globalnych programów i usług akceleracyjnych (Hongkong, Chiny, Bahrajn, Hiszpania i Polska), które inwestują do 100 tys. dol. za zespół, a Arkley za pośrednictwem funduszy VC i akceleratora Arkley Launchpad (w Warszawie). Ich wspólne portfolio przeszłych i obecnych inwestycji obejmuje ponad 50 firm, w tym ZMorph, Tespack, Robo Wunderkind, Lovely, Soundbrenner, PillDrill, Kiddo, Lantrn i Glassy.