PFR Ventures inwestuje 28 mln złotych w Accelero Ventures. Fundusz będzie inwestować w cleantech i OZE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PFR Ventures inwestuje 28 mln złotych w Accelero Ventures. Fundusz będzie inwestować w cleantech i OZE

Udostępnij:

Fundusz Accelero Ventures właśnie pozyskał 35 mln złotych – 28 mln od PFR Ventures i 7 mln od inwestorów prywatnych. Środki przeznaczy na inwestycje w startupy działające w obszarach czystych technologii (tzw. cleantech), zielonej energii, wykorzystania OZE, a także projekty będące na styku biotechnologii i czystej energii (biometanu i biowodoru), jak również z obszaru IT/ICT oraz FMCG. Accelero Ventures będzie inwestować do 4 mln złotych na spółkę.

Funduszem Accelero Ventures zarządzają: Marcin Matysik, Agata Pękalska, Jacek Musiał oraz Krzysztof Berdzik. Zespół zamierza finansować projekty o wysokim potencjale wzrostu, ale również wnoszące nowatorskie rozwiązania dla przemysłu np. wpływające na uniezależnianie się od węglowodorów, zwiększające efektywność energetyczną oraz mające pozytywny wpływ na polską gospodarkę i społeczeństwo. Strategia funduszu zakłada wsparcie przedsiębiorców w zakresie branżowego know-how, doświadczenia inwestycyjnego przy pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania, a także pomocy przy planowaniu dalszych kierunków rozwoju spółek.

Accelero Ventures to ostatni zespół, który otrzymał środki w ramach PFR Starter w ramach aktualnej perspektywy unijnej (POIR). Umowa została podpisana z końcem grudnia 2021 roku, a w maju 2022 roku fundusz rozpoczął działalność inwestycyjną.

Podsumowanie inwestycji w ramach PFR Starter

PFR Starter to program, którego celem jest pobudzenie inwestycji venture capital (VC) na bardzo wczesnym etapie rozwoju spółek (pre-seed/seed). 14 uruchomionych funduszy VC ma na inwestycje 637 mln zł. Kapitał pochodzi nie tylko ze środków publicznych – zaangażowanych jest również 130 inwestorów prywatnych, którzy zapewnili około 150 mln zł. Fundusze działające w ramach PFR Starter sfinansowały już 147 spółek dostarczając im około 250 mln zł.

– Doświadczenia z Krajowego Funduszu Kapitałowego pokazały nam, że potrzebujemy w naszym ekosystemie funduszy skłonnych do podjęcia ponadprzeciętnego ryzyka przy inwestowaniu w start-upy i odpowiednio wczesnego wyłapywania najlepszych projektów. Wiedzieliśmy, że kapitał publiczny odegra tu kluczową rolę, ale zbudowaliśmy też zachęty, które przyciągnęły inwestorów prywatnych. Pomógł między innymi mechanizm asymetrii zysku, który bardziej chroni kapitał prywatny. Można powiedzieć, że namówiliśmy 130 osób do zainwestowania po około 1 mln PLN w polskie start-upy. Patrząc, jak wyglądał nasz rynek, gdy startowaliśmy w 2018 roku, uważam to za duży sukces – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Czternaście funduszy działających pod parasolem PFR Starter zostało wybranych na bazie 200 złożonych ofert. Wśród spółek portfelowych funduszy już widać inwestycje, które dzięki wsparciu na samym początku działalności mogły urosnąć dalej i zebrać pokaźne rundy od inwestorów zagranicznych.

Przykłady rozwoju spółek finansowanych w ramach PFR Starter

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 60 funduszy, które dokonały ponad 550 inwestycji.