PFR Ventures zainwestowało w 2 nowe fundusze venture capital: Freya Capital i Tangent Line

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PFR Ventures zainwestowało w 2 nowe fundusze venture capital: Freya Capital i Tangent Line

Udostępnij:

PFR Ventures podpisało umowy z dwoma nowymi zespołami: Freya Capital i Tangent Line. Otrzymały od publicznego inwestora w sumie 110 mln PLN. Ich łączna kapitalizacja wynosi ponad 145 mln PLN.

Nowe umowy zostały podpisane jeszcze w 2020 roku. Negocjacje prowadzone były zdalnie, ze względu na ograniczenia i reżim sanitarny. Mimo utrudnień proces trwał krócej niż średni czas od złożenia oferty do podpisania dokumentów.

– Po roku od lockdownu działamy bez zmian. Nadal inwestujemy w fundusze VC i zarządzamy portfelem już istniejących zespołów. Jeszcze w tym roku ogłosimy kolejne inwestycje. Dziś możemy pochwalić się dwoma kolejnymi lokalnymi zespołami. To tzw. „first-timeteams”, ale tworzący je ludzie mają doświadczenie inwestycyjne z polskiego ekosystemu innowacji – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Oba zespoły posiadają doświadczenie inwestycyjne w sektorze innowacyjnych przedsiębiorstw. Różni je model oraz strategia inwestycyjna. PFR Ventures zainwestowało kolejno 50 mln PLN w Freya Capital i blisko 60 mln PLN w Tangent Line. Dodatkowe 37 mln PLN dołożą inwestorzy prywatni. Obie inwestycje zrealizowane zostały z Programu Inteligentny Rozwój, które stanowią część ze środków zarządzanych przez PFR Ventures.

Freya Capital to fundusz stworzony przez Huberta Anyżewskiego, Zbigniewa Barwicza, Jana Grochowicza i Michała Lewandowskiego. Zespół planuje inwestować w projekty w różnych branżach i sektorach, m.in. z obszarów MedTech, CleanTech, InsurTech&FinTech, Gaming oraz ICT. Kapitalizacja funduszu wynosi 63 mln PLN. Freya Capital będzie inwestować na etapach pre-seed i seed, a pojedyncza inwestycja może sięgnąć maksymalnie 4 mln PLN.

– Każdy z założycieli Freya Capital ma doświadczenie w budowaniu własnych przedsiębiorstw oraz w pracy z krajowymi i międzynarodowymi projektami biznesowymi. Znamy i rozumiemy otoczenie rynkowe, dzięki temu wiemy, jak odpowiednio przygotować biznes do skalowania oraz pozyskania kolejnych rund finansowania – powiedział Zbigniew Barwicz, współzałożyciel i partner zarządzający Freya Capital. – Naszym długoterminowym celem jest wsparcie około 25 firm. Na rozwój jednego projektu możemy przeznaczyć do 4 mln złotych. Przy większych przedsięwzięciach nie wykluczamy także koinwestycii z innymi funduszami – dodał Zbigniew Barwicz.

Tangent Line będzie inwestować w spółki z obszaru przemysłu 4.0, biotechnologii, technologii żywności i rolnictwa oraz ochrony środowiska. Zespół działa w modelu koinwestycyjnym w – do każdej z transakcji będzie poszukiwał inwestorów prywatnych – przedsiębiorstw lub aniołów biznesu. Łączna kapitalizacja, z udziałem wkładu koinwestorów, wynosi 82 mln zł. Fundusz będzie inwestować w spółki w rundach seed oraz fazie growth, a jego strategia inwestycyjna zakłada wejścia kapitałowe powyżej 5 mln PLN.

Od 2018 PFR Ventures zainwestowało łącznie w 34 fundusze, które aktywnie poszukują najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów. Posiadają one na inwestycje łącznie ponad 2 mld PLN.