PGE Ventures zainwestuje 40 mln złotych w startupy z sektora energetycznego. Ma nowy fundusz

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

PGE Ventures uruchamia fundusz Energy Research Capital, który zainwestuje łącznie 40 milionów złotych w startupy z sektora energetycznego. Przy tej okazji przedstawiciele PGE pochwalili się kolejnymi inwestycjami w technologiczne spółki.

fot. unsplash.com

Obszar inwestycyjny 

Nowo powstały fundusz ERC będzie inwestować przede wszystkim w projekty z sektora energetycznego, związane z elektromobilnością, OZE, optymalizacją zarządzania siecią energetyczną oraz technologią i narzędziami ICT wspierającymi wydobycie surowców energetycznych. – Ponadto fundusz ERC będzie poszukiwał startupów, których rozwiązania oparte o big data oraz Internet Rzeczy (IoT) wpisują się w szerokorozumianą koncepcję inteligentnych miast, transportu i przemysłu – wyjaśniają przedstawiciele PGE. 

Dodają, że poprzez prowadzone inwestycje, fundusz ERC zamierza weryfikować i walidować projekty badawczo-rozwojowe we wczesnej fazie rozwoju. Poza wsparciem kapitałowym będzie oferować know-how i wsparcie merytoryczne potrzebne do dalszego rozwoju przedsięwzięć. – Dzięki projektom realizowanym przez fundusz ERC jesteśmy obecni na najwcześniejszym etapie życia startupów. Naszym celem jest osiągnięcie synergii pomiędzy inwestycjami realizowanymi przez fundusz ERC i PGE Ventures – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures, który spodziewa się, że osiągnie ten cel.

Spółki portfelowe 

PGE Ventures operuje w ekosystemie startupowy już od jakiegoś czasu. W styczniu 2018 roku po raz pierwszy sięgnął do portfela i zainwestował w dwa startupy: PiMerge i Scanway. Teraz pochwalił się kolejnymi, trzema transakcjami, zrealizowanymi z udziałem Lerta, Altlight i Abyss Glass, które właśnie dołączyły do portfela inwestycyjnego funduszu.

Według przedstawicieli PGE Ventures, wymienione startupy „odpowiadają szerokiemu łańcuchowi wartości Grupy Kapitałowej PGE. Ich rozwiązania mogą pomóc między innymi rozwinąć systemy związane z magazynowaniem energii i DSR, poprawić jakość życia klientów PGE, a także rozbudować ofertę produktową spółek sprzedażowych.

Nowi partnerzy 

– Nowe startupy w portfelu inwestycyjnym PGE Ventures są dowodem na to, że z sukcesem realizujemy strategię inwestycyjną naszego funduszu. Rozbudowa portfolio po roku operacyjnej działalności PGE Ventures świadczy o efektywnym osiąganiu ambitnych celów jakie przed sobą stawiamy. Jesteśmy zadowoleni, że kolejne startupy będą mogły liczyć na nasze wsparcie, a nasz portfel inwestycji budujemy tak by spółki mogły uczyć się od siebie nawzajem i wykorzystywać pojawiające się synergie – wyjaśnia Piotr Czak.

Czym dokładnie zajmują się startupy, w które PGE Venture właśnie zainwestowało? Lerta rozwija platformę do pomiaru i analizy wytwarzania i poboru energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe i firmy. Altlight tworzy technologię do kontrolowania zużycia energii elektrycznej z poszczególnych urządzeń, by domownicy mogli na bieżąco wpływać na wysokość rachunków za energię. Abyss Glass Group natomiast produkuje interaktywne lustra stosowane jako nowoczesny „nośnik marketingowo-informacyjny”.