PGNiG przeznaczy około 680 milionów złotych na innowacje

Dodane: 17.03.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce zwiększyć zaangażowanie kluczowych jednostek Grupy Kapitałowej w innowacyjność oraz badania i rozwój. W ciągu najbliższych 5 lat zamierza przeznaczyć co roku ponad 100 mln zł na B+R+I.

Na zdjęciu: Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju | fot. materiały prasowe 

Zgodnie z ogłoszoną w tym tygodniu nową strategią Grupa PGNiG przeznaczy w latach 2017-2022 ok. 680 mln zł na badania i rozwój oraz innowacje. To znaczy, że średniorocznie ponad 100 mln zł inwestowane będzie w innowacyjne projekty, współpracę ze startupami oraz programy badawczo-rozwojowe, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora energetycznego w Polsce. Nowa strategia PGNiG, w tym także plany Grupy dotyczące rozwoju innowacyjności, jest w pełni spójna z rządowym „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, a do sfinansowania inwestycji PGNiG w B+R+I mają zostać także wykorzystane dostępne środki UE.

– Dzięki zwiększeniu inwestycji w innowacje będziemy efektywniej wspierać nasze otoczenie biznesowe. W najbliższych latach chcemy mieć większy wpływ na rozwój sektora gazowego w Polsce. Mamy ambitne plany, aby stać się liderem rozwoju innowacyjności w tym sektorze. Ciągle poszukujemy i jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy – tłumaczy Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Oprócz zwiększenia nakładów przeznaczonych na badania i rozwój oraz planów wdrażania innowacyjnych rozwiązań, strategia PGNiG przewiduje zintensyfikowanie współpracy z ośrodkami badawczymi i kadrą naukową.

Kluczowe programy

Do najważniejszych projektów, które PGNiG będzie realizowało w najbliższym czasie w obszarze B+R+I należą „Geo-Metan” oraz program INGA. Pierwszy projekt ma na celu rozwój technologii pozwalających na wydobycie metanu z pokładów węgla. Natomiast drugi tworzony wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz spółką Gaz-System będzie polegał na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze gazownictwa.

PGNiG już teraz bierze udział w programach sprzyjających rozwojowi innowacyjnych firm. Współtworzy program akceleracji MIT Enterprise Forum, który ma przyspieszyć komercjalizację pomysłów technologicznych wybranych startupów, organizuje Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów dla młodych firm z branży oraz tworzy własny inkubator Innvento dla startupów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem