Pięć najbardziej obiecujących innowacji w zdrowiu na rok 2021

Dodane: 21.01.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Oto najnowsze europejskie innowacje technologiczne w ochronie zdrowia, które według EIT Health będą miały największy wpływ nowoczesną ochronę zdrowia.
W 2020 EIT Health udzieliło wsparcia ponad 120 zespołom badawczo-rozwojowym z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Oto pięć obiecujących innowacji, które w ubiegłym roku otrzymały wsparcie europejskiej instytucji EIT Health.

Światowy przełom w ochronie skóry przed słońcem – pomysł z Polski

Polacy odkryli naturalną bakterię, która chroni skórę przed słonecznymi promieniami UV. Rozwiązanie chroni skórę przed całym spektrum promieniowania UV i nie wykorzystuje sztucznych składników. Dzięki temu filtr jest nie tylko bezpieczny, ale też w 100 proc. ekologiczny, podczas gdy tradycyjnie używane środki mogą zanieczyszczać morza i niszczyć rafy koralowe i być szkodliwe dla skóry

Startup z Polski, UVera, ma za sobą pasmo sukcesów: po wygranej w konkursie EIT Health InnoStars Awards w 2019 r. pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie EIT Health Catapult w 2020 (gdzie zdobyła też nagrodę publiczności).

Rewolucja w testach klinicznych i przyspieszenie leczenia choroby Alzheimera

Opieka i monitorowanie chorych na Alzheimera są długotrwałe i kosztowne. Ilof, firma z Portugalii, opracowała rozwiązanie wspomagające testy kliniczne, które redukuje koszt badania pacjenta o ok. 40 proc., a czas potrzebny na badania – o 70 proc. Te oszczędności umożliwiają badaczom poświęcenie więcej cennego czasu na poszukiwanie leku na chorobę Alzheimera. Start-up iLof powstał w 2019 r. Firma wygrała konkurs EIT Health Jumpstarter 2019 oraz otrzymała wsparcie w ramach programu EIT Health Wild Card.

Wirtualny asystent pacjenta

Stworzony przez włoską firmę PatchAI asystent to wirtualny towarzysz pacjentów, którzy biorą udział w testach klinicznych. Asystent informuje o postępach testów oraz monitoruje potrzeby pacjentów. Twórcy asystenta otrzymali od EIT Health 25 tys. euro wsparcia finansowego oraz pomoc ekspertów. Firma brała udział w EIT Health InnoStars Awards 2019 (gdzie wygrała grant o wysokości 10 tys. euro) oraz w innym konkursie EIT Health dla startupów – EIT Health Catapult.

Diagnostyka serca w 5 minut

Kolejny projekt, który poszukuje oszczędzenia cennego czasu lekarzy i medyków tak, by mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Ligence, startup z Litwy stworzył oprogramowanie, które wstępnie klasyfikuje obrazy diagnostyczne serca pacjenta, zanim do diagnozy przystąpi lekarz. Oparte o sztuczną inteligencję i technologię deep learning oprogramowanie wstępnie „przesiewa” obrazy i organizuje je według np. kryteriów anatomicznych. Dzięki wsparciu maszyny lekarz poświęca mniej czasu na porządkowanie wyników i może zająć się od razu diagnozą pacjenta.

Firma brała udział w konkursie startupów EIT Jumpstarter 2019, dzięki któremu uzyskała finansowanie i wsparcie merytoryczne. Ligence to także laureat InnoStars Awards 2020.

Pomocna dłoń dla osób po wylewach

Węgierska firma PhoenixOrthosis opracowała specjalną ortezę, opartą o nowoczesne technologie nakładkę na rękę, która pomaga pacjentom po wylewach, którzy cierpią na spastyczność dłoni. Orteza, która jest dyskretnie zaprojektowana co stałego, codziennego noszenia, częściowo przywraca dłoni pacjenta funkcje kluczowe dla samodzielnego życia, jak chwytanie przedmiotów czy otwieranie.

Startup z Węgier to laureat konkursu EIT Health InnoStars Awards

– Wpływ pandemii koronawirusa w 2020 r. był odczuwalny we wszystkich obszarach życia, najbardziej w dziedzinie ochrony zdrowia. Miniony rok udowodnił, że Europa potrzebuje, bardziej niż kiedykolwiek, systemów ochrony zdrowia, które są stabilne, a jednocześnie elastyczne i potrafią się szybko adaptować do zmian. Dlatego wsparliśmy ponad 120 innowacyjnych projektów z Europy Środkowej Wschodniej i Południowej. Łącznie startupy otrzymały od nas 2,3 mln euro. Cel EIT Health to wsparcie rozwoju projektów, które przyczyniają się do lepszego zdrowia Europejczyków i budowy lepszych systemów ochrony zdrowia – powiedział Tamas Bekasi, RIS Business Creation Manager w EIT Health InnoStars.

Nabór do konkursu EIT Health Catapult (edycja 2021) jest już otwarty! Rejestracja jest otwarta do 16 marca. Aplikować można na tej stronie internetowej.

Więcej informacji o konkursach EIT Health Jumpstarter, EIT Health InnoStars Awards oraz innych konkursach i programach dla startupów 2021 jest dostępnych na stronie innostarter.eithealth.eu

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem