Pięć projektów zaprezentowało się w kategorii Technotalent PB. Finały konkursu odbyły się 26 listopada

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Zespoły walczą o tytuł, prestiż, nagrodę finansową – 5 tysięcy złotych, a przede wszystkim o kolejne szanse na rozwój swojego pomysłu.

Jak podaje Politechnika Białostocka, Adam Walicki wiceprezes Fundacji Technotalenty otwierając finałowe prezentacje wskazał przykład robota edukacyjnego Photon, który był laureatem konkursu Technotalent, a dziś jest sprzedawany w tysiącach egzemplarzy i podbija rynek Stanów Zjednoczonych. Firma Photon Entertainment sp. z o.o. otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii STARTUP-PL.

W rolę jurorów w kategorii Technotalent PB wcielili się: Tomasz Stypułkowski – prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej, dr Maciej Wieloch – prezes Funduszu Inwestycyjnego INFINI, dr Łukasz Siemieniuk – dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej, dr Mariusz Jurczewski – dyrektor Generalny Emepem Group, Maciej Dardziński – menedżer inwestycyjny Podlaski Fundusz Kapitałowy.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Cerber Motorsport CMS-05„. Ewelina Moczulska i Konrad Panas z Wydziału Mechanicznego pokazali projekt budowy bolida wyścigowego jako doskonałą metodę praktycznego przygotowania do zawodu i odnalezienia się na rynku pracy. Prawie 30-osobowy zespół studentów podzielony jest na 6 działów zajmujących się: projektowaniem, pozyskiwaniem sponsorów, marketingiem, wykonaniem, współpracą z przedsiębiorstwami czy  organizacją wyjazdów na zawody Formula Student. Bolidy zbudowane na Politechnice Białostockiej odnosiły sukcesy na europejskich torach wyścigowych. W 2016 roku we Włoszech Cerber zajął drugie miejsce i jako pierwszy polski zespół stanął na podium. W tym roku w klasyfikacji generalnej na Węgrzech i we Włoszech zajął szóste miejsce.

Następnym prezentowanym projektem był „Crowler – pełzak rehabilitacyjny„. Doktorantka z Wydziału Mechanicznego Ewelina Brzozowska wróciła na konkurs po roku z udoskonalonym pomysłem i „europejskim wzorem użytkowym”. Pełzak ma służyć do rehabilitacji dzieci mających problemy z chodzeniem, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową lub dysfunkcjami motorycznymi. Atrakcyjny kształt i kolor mają zachęcić dziecko do aktywnej rehabilitacji, zainteresować i połączyć rehabilitację z zabawą.

„Koncepcja systemu kompleksowej terapii udrażniającej do rehabilitacji i kontroli obrzęku limfatycznego kończyn” zaprezentowana została przez studentki inżynierii biomedycznej: Annę Powojską i Annę Tomaszewską. To pomysł kompleksowego stanowiska powstającego z myślą o osobach borykających się z obrzękiem limfatycznym. Po niezbędnych pomiarach obrzęku pacjent może korzystać m.in. z mechatronicznego urządzenia masującego. Głównym założeniem przy budowaniu systemu była możliwie jak największa automatyzacja i mechanizacja procesów, zarówno przy zbieraniu danych, jak i kontroli masażu oraz postępów rehabilitacji. Studenci współpracują z Uniwersytetem Technicznym w Witebsku na Białorusi.

„LogTeamCNC” to projekt Jakuba Żukowskiego z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jakub zaprezentował własnoręcznie wykonane wielofunkcyjne stanowisko pozwalające w innowacyjny sposób uczyć obsługi maszyn. Założeniem pomysłodawcy miało być przygotowanie prostej i bezpiecznej maszyny dla potrzeb edukacji w szkole lub uczelni. Kapituła zwróciła uwagę na możliwość wykorzystania urządzenia w firmach – do kształcenia np. nowych pracowników.

Piątym projektem, który walczy o tytuł Technotalent PB, jest „Wstawacz”. Jan Godlewski, adiunkt na Wydziale Architektury, zaprezentował projekt krzesła, które pomaga wstawać. Dla wielu starszych osób problemem jest wstawanie z pozycji siedzącej (spowodowane zmniejszającą się masą mięśniową). Krzesło zostało wyposażone w prosty mechanizm, który podczas wstawania unosi siedzisko. Krzesło posiada dodatkowe funkcje takie jak tylne uchwyty i opcjonalne boczne organizery. To jeden z pierwszych produktów planowanej serii: Design Trzeciego Wieku.

Prezentacje finałowe odbywały się na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Gala rozdania nagród w konkursie Technotalent 2018 odbędzie się 11 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Konkurs Technotalent już od pięciu lat organizuje Fundacja Technotalenty, którą w promocji młodych wynalazców wspierają czołowe podlaskie firmy, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, PKO Bank Polski, Santander Bank, Narodowy Bank Polski oraz uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Konkurs jest skierowany do osób w wieku od 18 do 35 lat, mieszkańców Polski północno-wschodniej, które rywalizują w siedmiu kategoriach. Na najlepszych czekają nagrody finansowe i specjalne. Każdy uczestnik konkursu ma też szansę na udział w programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację Technotalenty.