Pierwszy polski startup w brukselskim akceleratorze największej belgiskiej firmy budowlanej

Dodane: 10.12.2018

Informacja prasowa

Udostępnij:

ProperGate otrzymał zaproszenie na finałową prezentację przed zarządem i kadrą zarządzającą BESIX Group, która prowadzi swój akcelerator.

Firma BESIX Group znana jest na całym świecie z realizacji ambitnych i trudnych projektów takich jak np. Burj Khalifa w Dubaju – najwyższego budynku na świecie, mierzącego 828 m (4x wyższy od Pałacu Kultury i Nauki).

Po finałowej prezentacji w październiku, która odbyła się w siedzibie BESIX Group w Brukseli, założyciele ProperGate usłyszeli “Witajcie w rodzinie BESIX’a” i rozpoczęli współpracę z belgijskim potentatem budowlanym. Sam akcelerator to 12-miesięczny program dla firm z innowacyjnymi rozwiązaniami dla nieruchomości i budownictwa. Celem programu jest praktyczne zastosowanie innowacji w wybranych projektach BESIX Group. Wcześniej jednak zespoły muszą poznać wewnętrzne procesy i praktyki stosowane na budowach w Europie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza polskim zespołem wśród akcelerownych firm znalazły się również dwie firmy z Francji i po jednej z Belgii i Niemiec.

– Branża budowlana odczuwa naglącą potrzebę większej wydajności, ale co ważniejsze – bardziej zrównoważonego rozwoju. Potrzebujemy takich nonkonformistów (przyp. red. człowiek sprzeciwiający się bezkrytycznemu uleganiu normom i zasadom obowiązującym w danym środowisku) jak twórcy ProperGate’a, którzy kwestionują status quo. To sprawia, że jestem dumnym ambasadorem ProperGate – mówi Jan Van Steirteghem, Director Engineering Department, promotor rozwiązania ProperGate w BESIX Group.

Co sprawiło, że managerowie z BESIX Group wybrali młodą polską firmę do współpracy? – Mamy świetne rozwiązanie, które nie tylko się podoba, ale też daje duże nadzieje na zwiększenie produktywności w projekcie. Digitalizując procesy dotyczące logistyki na budowie podnosimy o 15-25x efektywność codziennych działań, wpływając tym samym na zmniejszenie kosztów projektu. Dzięki lepszemu zarządzaniu dostawami na budowę wspieramy też dotrzymanie terminu realizacji minimalizując ryzyko opóźnień. A to wszystko dzięki aplikacji, która umożliwia organizację dostaw just-in time i ich efektywne harmonogramowanie. Branża budowlana na całym świecie potrzebuje innowacji zwiększających produktywność. Najbardziej ambitne firmy budowlane aktywnie szukają nowych rozwiązań, odważnie wyciągając rękę po technologie tworzone przez startupy. Nawet najmniejsze usprawnienie to wzrost produktywności, a ProperGate jest w stanie podnieść ją nawet o 12% – mówi Rafał Grudzień, założyciel i prezes ProperGate.

Program nie ma sztywnych ram. BESIX Group dostosowuje zestaw działań do potrzeb startupu, tak by ten mógł czerpać jak najwięcej wiedzy, doświadczeń i kontaktów, co powinno się w efekcie przełożyć na udane wdrożenie.

– BESIX Group otwarcie podchodzi do innowacji, nie boi się ryzyka współpracy z młodymi firmami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Bardziej niż zagrożenie widzi w nich potencjał na wzrost wartości dla klienta i produktywności, która przy tak ambitnych projektach jak The Royal Atlantis w Dubaju, jest niezwykle istotna. Na wewnętrzną konferencję w Dubaju, w której mieliśmy przyjemność się zaprezentować, BESIX Group zaprosił nie tylko swoich pracowników ale i partnerów, z którymi współpracuje przy projektach oraz konkurentów z branży. Otwarcie dzielą się swoim doświadczeniem w podejściu do tworzenia i wdrażania innowacji, inspirując przy tym innych do odważnego działania. To niesamowite, że tak duża korporacja, w tak konserwatywnej branży, przyciągnęła tak przedsiębiorcze osoby, które same chętnie eksperymentują, szukają optymalizacji i mają otwarte głowy na zmiany, które czują, że są potrzebne – mówi Anna Walkowska, założycielka i CTO w ProperGate.

W listopadzie założyciele ProperGate mieli szansę poznać największą budowę BESIX Group w Dubaju – the Royal Antantis i projekt Oxygen w Brukseli.

Akceleracja potrwa rok, a to czy przedłuży się w długoterminową współpracę obydwu firm zadecyduje sukces planowanych na najbliższe miesiące wdrożeń pilotażowych w Brukseli i Dubaju oraz szybkość adaptacji potrzebnych zmian po obydwu stronach.

Mając za sobą doświadczenia z zagranicznymi budowami w Zachodniej Europie, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie, zespół ProperGate zgodnie twierdzi, że firmy w tych regionach zdają sobie sprawę z przewagi konkurencyjnej jaką dają nowe technologie, a współpraca ze zwinnymi i pomysłowymi startupami warta jest podjęcia liberalnych decyzji.

2018 to owocny rok dla ProperGate. W maju ich rozwiązanie do inteligentnego zarządzania dostawami just-in-time na budowę zostało wybrane przez niemiecką organizację German Real Estate Innovation Network (REiN) i ich partnera EXPO REAL do Top100 Europejskich Startupów PropTech w kategorii Planowanie & Budowa, kilka tygodni później założyciele otrzymali zaproszenie do finału proptechowego programu akceleracyjnego Techstars w Toronto w Kanadzie, we wrześniu rozwiązanie ProperGate otrzymało nagrodę dla najlepszej proptechowej technologii w Polsce w ramach konkursu PropTech Festival 2018, a ostatnio zaczęły się pojawiać już pierwsze sukcesy komercyjne za granicą.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem