Piotr Szulczewski, właściciel Wish, na liście najbogatszych osób na świecie 

Dodane: 01.12.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Pochodzący z Warszawy Piotr Szulczewski, który stworzył globalną platformę e-commerce – Wish, pojawił się na liście najbogatszych osób na świecie. Jego majątek w 2019 roku oszacowano na 1,4 mld dolarów. 
Firma Wish na początku tego roku poinformowała, że w ubiegłym roku jej aplikacja była pobierana blisko 462,5 tys. razy dziennie. jednocześnie apka stała się najchętniej pobieraną aplikacją do zakupów w 2019 roku na całym świecie. Na początku 2020 roku aplikacja wyceniana była na 11,2 mld dolarów. Jednak, jak podaje serwis strefainwestorow.pl, według specjalistów i dziennikarzy jej wartość może dziś osiągnąć nawet 30 mld dolarów.

Teraz firma szykuje się do debiutu na Nasdaq. Według nieoficjalnych doniesień Szulczewski kilkakrotnie otrzymywał propozycje sprzedaży swojej firmy. W 2016 roku Amazon miał zaproponować mu 10 mld dolarów, a chwilę potem Facebook 20 mln dolarów. Polak był jednak nieugięty i wszystko wskazuje na to, że podjął właściwą decyzję. 

Miliarder z Tarchomina

Szulczewski pochodzi z warszawskiego Tarchomina. Kiedy miał 11 lat jego rodzice wyjechali wraz z nim do Kanady. Przyszły biznesmen jest absolwentem Uniwersytetu Waterloo. Na uczelni poznał w 2011 roku Danny’ego Zhanga i to właśnie z nim stworzył aplikację Wish. Szulczewski ma również doświadczenie zawodowe w takich firmach jak ATI, Microsoft, Nvidia i Google.

W 2011 roku Wish zdobyło 1,7 mln dolarów dofinansowania od aniołów biznesu. Rok później firma zdobyła kolejne 8 mln dolarów. W 2013 roku Szulczewski nie zwalniał tempa i otrzymał kolejne 19 mln dolarów, w 2014 roku 50 mln dolarów, natomiast w 2015 i 2016 roku po 500 mln dolarów. Firma otrzymywała inwestycje praktycznie każdego roku. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku spółka miała 1,75 mld dolarów przychodu (+32% r/r) i 176 mln dolarów straty. 

– Jeżeli zdobędziemy rynek europejski i amerykański, myślę że dojdziemy do kwintyliona dolarów. Może nam to zająć osiem albo dziesięć lat. Ale myślę, że i tak nam się uda – mówił w 2016 roku Szulczewski

Jak widać plany Szulczewskiego zostały zrealizowane, a on sam nie zamierza zwalnić tempa. Choć na początku roku poinformował media, że rozważa sprzedaż swojej aplikacji w najbliższych latach. Jeżeli do tego dojdzie, biznesmen zdobyte pieniądze zainwestuje w kolejny projekt. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem