PKN ORLEN analizuje rozszerzenie produkcji petrochemicznej o nowy produkt

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PKN Orlen rafineria

Udostępnij:

PKN ORLEN analizuje możliwość budowy Instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie w Płocku. Na obecnym, analitycznym etapie projektu podpisał umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych. W przypadku realizacji inwestycji PKN ORLEN poszerzy swój portfel o nowy produkt petrochemiczny – żywice polietylenu niskiej gęstości.

Polietylen LDPE to produkt o szerokim zastosowaniu. Najczęściej wytwarza się z niego folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności. PKN ORLEN jest jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE i pokrywa ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt. To efekt przejęcia w tym roku części aktywów związanej z produkcją i sprzedażą LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem.

Przeczytaj również ORLEN VC zainwestował w kolejne spółki technologiczne i brytyjski fundusz

Większy potencjał płockiego zakładu

– Inwestycje w nowoczesne technologie to jeden z naszych strategicznych celów. W ten sposób konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję na europejskim rynku i zwiększamy zyski. Petrochemia ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy ORLEN i siły polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Dlatego mocno inwestujemy w ten obszar naszej działalności, efektywnie wykorzystując przy tym potencjał płockiego zakładu. Projekt, którego realizację analizujemy, pozwoli nam rozszerzyć portfolio o kolejny produkt petrochemiczny, rozwijać kompetencje i tworzyć specjalistyczne miejsca pracy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla Instalacji Polietylenu niskiej gęstości PKN ORLEN podpisał ze spółką LyondellBasell. W oparciu o oferowaną przez nią technologię Lupotech T rocznie produkowane jest ponad 14 mld ton polimeru LDPE/EVA na przeszło 70 liniach produkcyjnych na całym świecie. W przypadku realizacji inwestycji przez PKN ORLEN, w Zakładzie w Płocku zostanie zbudowana instalacja do produkcji polietylenu niskiej gęstości oraz systemy pomocnicze objęte zakresem infrastruktury OSBL.

Przeczytaj również PKN Orlen testuje elektroniczne etykiety cenowe. Pojawiły się na stacji paliw w Warszawie

Duże zapotrzebowanie

Polietylen LDPE to produkt, na który zapotrzebowanie konsekwentnie rośnie. Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton.

PKN ORLEN będzie miał w tym znaczący udział. Koncern przejął w lipcu br. od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. PKN ORLEN planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.