PKN ORLEN postawi kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Duża część stanie w Niemczech

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

stacje ładownia PKN Orlen

Udostępnij:

Do 2026 roku PKN ORLEN uruchomi na terenie Niemiec 434 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie Grupa ORLEN posiada w Polsce już 470 takich obiektów. Koncern umożliwia także naładowanie samochodu w 63 lokalizacjach w Niemczech oraz Czechach.

– Planujemy dalszy rozwój stacji ładowania, których na terenie naszego kraju do końca dekady będziemy mieć przynajmniej 1 000. Nasze plany rozwoju w sektorze elektromobilności obejmują także budowę 434 takich obiektów, czyli aż 868 punktów ładowania, na terenie Niemiec, gdzie jako Grupa posiadamy już blisko 600 stacji tankowania pojazdów – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Przeczytaj również ? PKN Orlen otworzył w Słowacji 10 nowych stacji paliw

Przetarg

Ze względu na plany rozwoju elektromobilności, PKN ORLEN uruchomił zapytanie ofertowe na realizację studium wykonalności pod wielostanowiskowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Przetarg jest otwarty dla wszystkich firm, które spełniają wymogi formalne.

Możliwość zgłoszenia jest dostępna na platformie zakupowej koncernu. W kolejnych miesiącach spółka będzie poszukiwała na rynku m.in. doradztwa technicznego, realizacji prac budowlanych czy dostaw urządzeń. Planowany zakup usług wpisuje się w założenia strategii i ma na celu umocnienie pozycji Grupy ORLEN w branży polskich operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania.

Stacje ładowania w Polsce

W całej Grupie ORLEN w Polsce już teraz funkcjonuje 470 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie na polskim rynku dominującym typem stacji ładowania są urządzenia wykorzystujące prąd przemienny (AC) o małej mocy. Koncern buduje swoją przewagę poszerzając ofertę urządzeń ładujących prądem stałym (DC).

Na polskich stacjach koncernu funkcjonuje obecnie blisko 140 stacji szybkiego ładowania o mocy od 50 do 150 kW oraz 2 o mocy do 50kW. Ładowarki zainstalowane na stacjach Grupy ORLEN wyposażone są w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące prawie wszystkie, dostępne na świecie, typy samochodów elektrycznych. W Niemczech i Czechach działa 86 szybkich stacji ładowania o mocy od 50 do 150 kW oraz 8 o normalnej mocy do 50kW.

Przeczytaj również ? Robert Kubica wita klientów i zachęca do kupowania przekąsek na stacji. Wszystko dzięki współpracy startupu Ledholo i PKN ORLEN