PKN ORLEN rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PKN ORLEN rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych

Udostępnij:

Od początku 2020 roku PKN ORLEN przyłączył do sieci 28 szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych, a kolejne czekają na odbiory. Kończy się również okres testowy, w którym korzystanie z ładowarek było bezpłatne.

Od teraz w pięciu lokalizacjach, za ładowanie aut elektrycznych wprowadzona została opłata. Docelowo będzie ona obowiązywała w całej sieci ładowarek PKN ORLEN. Nowy cennik, nie obejmuje usługi abonamentu, której wprowadzenie planowane jest  do końca 2021 roku.

– Strategia ORLEN2030, którą niedawno opublikowaliśmy, zakłada znaczące zwiększanie dostępności paliw alternatywnych. PKN ORLEN posiada już 67 stacji ładowania, a kolejne 83 powinniśmy oddać do użytku do końca 2021 roku. Natomiast w całej Grupie ORLEN w Polsce i zagranicą funkcjonuje blisko 150 takich stacji. Działając w otoczeniu rynkowym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzamy opłaty, dzięki którym finansowany będzie m.in. dalszy rozwój tej działalności – mówi Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki.

Cennik przewiduje opłaty w wysokości:

  • AC – 1,43 PLN/kWh
  • DC 50 kW – 1,99 PLN/kWh
  • DC (˃50)/100/150kW – 2,39 PLN/kWh
  • Postój – 0,4 PLN/min (opłata naliczana po 45 minutach od rozpoczęcia ładowania dla złączy DC o mocy 50/100/150 kW lub po 60 minutach dla złączy AC)

ORLEN Charge

PKN ORLEN ostatnio uruchomił aplikację ORLEN Charge, która umożliwia znalezienie w szybki i wygodny sposób najbliższej stacji ładowania, sprawdzenie, które złącza są aktualnie dostępne na danej ładowarce oraz mocy dostępnych na złączu, rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, czy sprawdzenie poziomu naładowania na złączach DC oraz mocy z jaką ładuje się pojazd. Użytkownik ma również możliwość szybkiej komunikacji z infolinią ORLEN 24/7 w razie problemu z ładowarką, sprawdzenia historii swoich sesji ładowania oraz udogodnień znajdujących się w pobliżu stacji ładowania ORLEN.

W sieci PKN ORLEN funkcjonuje obecnie 67 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW, a kolejne są w fazie realizacji. Są one zlokalizowane głównie przy stacjach paliw ORLEN, wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych. Wyposażone są one w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące wszystkie typy samochodów elektrycznych dostępnych na świecie.

Opłaty będą wdrażane stopniowo, w pierwszej kolejności zostaną one uruchomione na następujących stacjach ładowania:

  • Kraków – ul. Armii Krajowej 21a
  • Łódź –  ul. Brzezińska 25
  • Wrocław – ul. Szybowcowa 27
  • Katowice – ul. Piotrowicka 92
  • Gdynia – ul. Morska 495