PKN ORLEN uruchamia fundusz venture capital. Zainwestuje w startupy 100 mln euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

PKN ORLEN uruchamia fundusz venture capital. Zainwestuje w startupy 100 mln euro

Udostępnij:

PKN ORLEN powołał korporacyjny fundusz venture capital, który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (pół miliarda złotych) w spółki technologiczne. Efektem będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu dzięki komercjalizacji nowoczesnych technologii oraz wdrażaniu nowych modeli biznesowych. Inwestycje ORLEN VC pozwolą koncernowi bezpośrednio i pośrednio wchodzić i rozwijać wspólnie z najlepszymi zespołami nowe perspektywiczne biznesy, które umocnią międzynarodową pozycję Koncernu.

– Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy ORLEN w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrów Badawczo-Rozwojowych, a także uruchomiliśmy własny Program akceleracyjny ORLEN Skylight. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN ORLEN, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu. Własny fundusz Venture Capital będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ORLEN VC z pokaźnym budżetem

ORLEN VC ma zainwestować w ciągu 10 lat ok. 100 mln euro. PKN ORLEN dołącza tym samym do globalnych liderów przemysłowych w sektorach oil & gas, chemicznym i energetycznym, które posiadają fundusze CVC, jak np. Shell Technology Ventures, BP Ventures, Chevron Technology Ventures, Equinor, Saudi Aramco, z budżetami inwestycyjnymi zaczynającymi się od ok. 150 mln euro.

ORLEN VC w ramach tzw. inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. (ok. 47 mln złotych). Poza ORLEN VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in. Chevron, ABB, Michelin, SABIC, Suncor Energy.

W co zainwestuje ORLEN VC?

W obszarze zainteresowania inwestycyjnego ORLEN VC znajdują się takie branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), cyberbezpieczeństwo oraz przemysł 4.0.

ORLEN VC to ważny element ekosystemu innowacji PKN ORLEN. Składa się na niego m.in. uruchomiony w ubiegłym roku ORLEN Skylight. To pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Jest skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. W ramach programu odbyły się dotąd trzy rundy akceleracyjne, w których wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych. W wyniku analizy zaproponowanych rozwiązań, PKN ORLEN zdecydował się na współpracę z 11 startupami. Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych.

Centrum Badawczo-Rozwojowe

Rozwój innowacyjności wspiera także otwarte w maju 2021 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Umożliwia ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR przeprowadzane są testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. W CBR stanęła już pierwsza z pięciu planowanych instalacji pilotażowych odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne w ramach pracowni instalacji pilotowych. Jeszcze tym roku w CBR staną również instalacje pilotażowe Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu oraz Pirolizy.

Trwa nabór do IV edycji ORLEN Skylight Accelerator

Do 31 marca trwa nabór do IV edycji programu ORLEN Skylight Accelerator. Jeśli chcesz nawiązać współpracę z PKN ORLEN, a przy tym tworzysz rozwiązanie z obszaru przemysłu 4.0, cyfrowej i bezpiecznej organizacji, nowoczesnej stacji lub klienta przyszłości, ORLEN Skylight Accelerator jest dla Ciebie. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.