PKO Bank Polski otrzymał grant od NCBR na rozwój kompetencji w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

Dodane: 13.06.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– PKO Bank Polski rozwija kompetencje dotyczące usług cyfrowych, w tym wykorzystujących technologię blockchain. W ubiegłym roku wspólnie z KIR i partnerami technologicznymi stworzyliśmy trwały nośnik oparty na blockchainie, w banku trwają zaawansowane prace nad kolejnymi istotnymi wdrożeniami technologicznymi, a równolegle prowadzimy projekty R&D których celem jest znalezienie następnych zastosowań dla blockchaina w banku. Chcemy rozwijać nasze know-how w zakresie tokenizacji oraz smart kontraktów, po to aby we właściwym momencie móc wykorzystać zdobytą wiedzę i wdrożyć kolejne cyfrowe usługi – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Głównym celem projektu jest opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain. Usługi tokenizacji, umożliwiają tworzenie cyfrowego odpowiednika realnych wartości materialnych, niematerialnych i prawnych. Pozwalają one także na cyfrowy obrót tokenami. Przykładem takich usług mogłoby być np. emitowanie tokenów akcji, obligacji, etf’ów, czy listów zastawnych. Badania obejmą także możliwości bezpiecznego i kontrolowanego przez bank obrotu tokenami.

– Do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafia coraz więcej projektów związanych z cyfryzacją w różnych obszarach gospodarki. Nowoczesne technologie, takie jak blockchain czy sztuczna inteligencja, to z pewnością przyszłość sektora bankowego. NCBR chce i ma warunki do tego, by tę przyszłość współtworzyć. Szukamy i współfinansujemy pomysły, które tak jak ten przygotowany przez PKO Bank Polski, pozwolą polskiemu sektorowi bankowości umacniać pozycję lidera innowacji na skalę europejską – komentuje dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Usługa smart kontraktów umożliwia tworzenie cyfrowych umów, minimalizujących problem wystąpienia potencjalnych błędów, a jednocześnie bezpiecznych i efektywnych kosztowo. Przykłady potencjalnych usług to tworzenie i zarządzanie smart kontraktami dotyczącymi escrow, akredytywy, polis ubezpieczeniowych oraz wspierających procesy tokenizacji.

– Liczymy, że projekt B+R realizowany wspólnie z największym polskim bankiem pozwoli na wykorzystanie potencjału i kompetencji Zakładu Cyberbezpieczeństwa oraz przełoży się na powstanie innowacyjnych rozwiązań i ich komercjalizację nie tylko dla klientów PKO Banku Polskiego. Jesteśmy w trakcie uruchamiania nowego kierunku studiów o tematyce cyberbezpieczeństwa, technologia blockchain z pewnością znajdzie tam swoje istotne miejsce – mówi prof. Krzysztof Szczypiorski, kierownik Zakładu Cyberbezpieczeństwa IT Politechniki Warszawskiej.

Projekt PKO Banku Polskiego otrzymał 6,6 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Grant został przyznany w konkursie Szybka Ścieżka w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.