Plenti pozyskało blisko 6 mln zł na rozwój platformy do wypożyczania sprzętu elektronicznego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Plenti pozyskało blisko 6 mln zł na rozwój platformy do wypożyczania sprzętu elektronicznego

Udostępnij:

Polski startup Plenti, który oferuje dostęp do najnowszej elektroniki na żądanie, pozyskał blisko 6 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz RST Ventures for Earth. W rundzie wzięli też udział aniołowie biznesu – m.in. założyciele Allegro. Pozyskane środki posłużą na rozwój platformy i poszerzanie działalności w Polsce.

Plenti to polski startup, który zmienia sposób, w jaki korzystamy ze sprzętu elektronicznego. Firma zapewnia dostęp do elektroniki na żądanie – umożliwia użytkownikom wypożyczanie urządzeń i korzystanie z nich bez konieczności posiadania na własność. Dzięki temu mogą wynająć gadżety na dokładnie tyle, ile potrzebują – dni, tygodnie czy miesiące. Nie muszą ich kupować ani podpisywać długoterminowej umowy leasingowej.

Firma udostępnia sprzęt, który przydaje się w trakcie weekendów spędzanych w domu, wyjazdów na wakacje, a także przy wiosennych porządkach. W ofercie Plenti znajdują się m.in. drony, kamery sportowe, gogle VR, konsole PlayStation 5, projektory, odkurzacze i roboty czyszczące, czy oczyszczacze powietrza. Użytkownicy wypożyczą też na przykład mierniki lakieru. Jednorazowy koszt używania tych sprzętów jest dużo niższy niż w przypadku zakupu na własność.

Wszystko odbywa się w aplikacji mobilnej, z bezpiecznymi płatnościami kartą. Na terenie Warszawy Plenti dostarcza sprzęt nawet w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia. Od niedawna Plenti działa na terenie całej Polski, dostarczając zamówiony sprzęt do Paczkomatów InPost.

Teraz Plenti pozyskało na swój dalszy rozwój blisko 6 mln zł w rundzie seed, której przewodził wrocławski fundusz RST Ventures for Earth. Udział w tej rundzie wzięli też aniołowie biznesu – w tym m.in. założyciele Allegro, Arjan Bakker i Grzegorz Brochocki. Obaj zainwestowali w Plenti już pod koniec 2019 roku, w rundzie pre-seed, której przewodził fundusz AIP Seed. W gronie inwestorów Plenti są też twórcy Qpony-Blix

– Obserwujemy rozwój Plenti już od jakiegoś czasu. Widzimy, jak sukcesywnie się rozwija, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i skupieniu założycieli i całego zespołu. Wierzymy w model, w którym będziemy korzystać bez posiadania (access over ownership), a Plenti ma wszystko, by być liderem tego rosnącego rynku. Model biznesowy wpisuje się też w naszą misję inwestowania w technologie, które przyczyniają się do ochrony środowiska: zamiast kupować i wyrzucać elektronikę, możemy ją subskrybować i współdzielić z innymi – mówi Tomasz Popów, Partner zarządzający i współzałożyciel funduszu RST Ventures for Earth.

Pozyskane środki pomogą w dalszym rozwoju Plenti. Startup planuje sukcesywnie rozwijać swoją działalność w modelu managed marketplace, poszerzać ofertę o segment B2B, a także powiększać zasięg dostaw ekspresowych na żądanie o kolejne polskie miasta. Firma planuje także powiększyć swój zespół, który liczy dziś 25 osób.

Założycielami Plenti są Wojciech Rokosz (CEO), Karol Klimas (COO) i Wojciech Wójtowicz (CFO). Plenti działa od końca 2018 roku. Początkowo usługa działała tylko w Warszawie, a od niedawna firma oferuje też dostawy do Paczkomatów w całej Polsce. Plenti wzięło też udział w akceleratorze Accelpoint, współpracując z Santander Consumer Bank.

– Wierzymy, że dostęp jest ważniejszy niż posiadanie. Użytkownicy Plenti mogą w pełni cieszyć się ulubionymi urządzeniami wtedy, kiedy tego chcą, bez kosztów i obowiązków związanych z ich posiadaniem. Dotychczas brakowało rozwiązania dla osób, które chciałyby korzystać z elektroniki i gadżetów, bez konieczności płacenia pełnej, wysokiej ceny zakupu. Dotychczasowy sukcesywny wzrost liczby naszych użytkowników i ich zadowolenie pozwalają nam sądzić, że model Plenti się sprawdza – mówi Wojciech Rokosz, CEO i współzałożyciel Plenti.