Po raz pierwszy Polak będzie zarządzać Wikipedią

po raz pierwszy polak bedzie zarzadzac wikipedia
Udostępnij:
Profesor Dariusz Jemielniak został wybrany przez społeczność współtworzącą Wikpedię na członka Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Tym samy stał się pierwszym Polakiem, który zajmie tak wysokie stanowisko w strukturach organizacji i będzie odpowiedzialny między innymi za jej budżet.

Pierwszy Polak w strukturach Wikipedii

Współtworzona przez wolontariuszy z całego świata wikipedia.org jest największą wirtualną encyklopedią. Polska edycja międzynarodowego przedsięwzięcia liczy już ponad milion haseł. A w jej rozwój od dłuższego czasu jest zaangażowany Dariusz Jemielniak, profesor nauk ekonomicznych z Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie profesor dołączył do elitarnego grona zarządzającego Wikipedią.

Na zdjęciu profesor Dariusz Jemielniak | fot. wikimedia.org CC by 3.0

Prof. Dariusz Jemielniak podczas głosowania wikipedistów został wybrany na członka Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia, do której należy popularny serwis. Dzięki wysokiej liczbie zwolenników popierających kandydaturę Dariusz Jemielniak, profesor będzie pełnił odpowiedzialną funkcje. Do jego nowych obowiązków będzie należało zarządzanie budżetem organizacji oraz wyznaczenia długoletniej strategii rozwoju Wikipedii.

Pozbyć się nadużyć i pomóc studentom

Jak poinformował serwis Biztok, profesor planuje zrealizować dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest wyposażenie Wikipiedii w system alertów, który przekazywałby administratorom strony wiadomości o nadużyciach związanych z mową nienawiści, czyli posługiwaniu się przez współtwórców serwisu sformułowaniami, które obrażają np. wyznawców jakiejś religii. Druga kwestia dotyczy wykorzystania portalu przez kręgi akademickie m.in. do weryfikacji wiedzy studentów.

To nie jest pierwszy sukces Dariusza Jemielniak na rzecz fundacji. Profesor Jemielniak już w 2012 roku został zaangażowany do współpracy z Komitetem Finansowym Fundacji Wikimedia. Niemniej jednak jest to powód do zadowolenia, ponieważ profesor jest pierwszym Polakiem, który będzie sprawował tak wysokie stanowisko w organizacji.