Skąd wzięła się Twoja fascynacja ekonomią i naukami ścisłymi? Czy był w Twoim życiu moment, który zainspirował Cię do podjęcia tej drogi?
Nauki ścisłe towarzyszyły mi, od kiedy tylko pamiętam. Już w podstawówce bardzo interesowałem się matematyką, zawsze fascynowały mnie relacje między liczbami. Informatyką zacząłem interesować się w liceum, gdy zobaczyłem podobne piękno jak w matematyce, ale tym razem w wymiarze możliwości zbudowania czegoś (programu), co faktycznie funkcjonuje i posiadania w ten sposób namacalnego wymiaru tego ścisłego świata.
Z kolei samą ekonomią zainteresowałem się podczas pandemii ze względu na występujące podczas niej oraz w jej następstwie sytuacje gospodarcze takie jak niedobory, rosnąca inflacja, zmiany w stopach procentowych, czy szalejące w tamtym okresie ceny mieszkań. Chciałem po prostu zrozumieć te zależności i stąd zaczęła się przygoda z nauką ekonomii – od bardziej podstawowych źródeł wiedzy do bardziej złożonych i zaawansowanych. Pasja ta nasiliła także wcześniej wspomniane zainteresowanie naukami ścisłymi ze względu na wielką użyteczność matematyki i informatyki w tworzeniu modeli ekonomicznych.
Opowiedz o Econverse – jaki problem rozwiązujecie, co było główną motywacją do założenia?
W obecnych czasach coraz więcej osób interesuje się światem startupów i innowacji. Według danych Global Entrepreneurship Monitor aż 53% polskich nastolatków marzy o rozpoczęciu własnego biznesu, lecz zupełnie nie wie od czego zacząć. Aby walczyć z tym problemem powstało Econverse. Od prawie 3 lat wspieramy licealistów i studentów z całej Polski, a od niedawna również ze Słowacji, Czech i Węgier, pomagając im stawiać pierwsze poważne kroki w biznesie, a także spotkać nowych ludzi i nawiązać ciekawe znajomości.
Co zadecydowało o Twoim wyborze studiów w Stanach? Czy widzisz siebie powracającego kiedyś do Polski, czy raczej planujesz budować swoje życie za granicą?
Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim, najlepsze uczelnie w Stanach Zjednoczonych jak Harvard czy MIT, umożliwiają edukowanie się na światowej klasy poziomie, który ciężko byłoby mi osiągnąć w innym miejscu. Szczególnie ze względu na znacznie większe zasoby tych uczelni w aktywności pozanaukowe oraz na samo wspieranie studentów w odkrywaniu tego świata, współpracę z czołowymi naukowcami (m.in. wieloma noblistami), a także nacisk na kształcenie się interdyscyplinarne, czego w Polsce często brakuje.
Myślę też, że pobyt za granicą i praca na rzecz Polski wcale się nie wykluczają. Doświadczenie i wiedzę zdobytą w Stanach można również wykorzystywać na naszym krajowym podwórku, czego przykładem jest Econverse, gdzie staramy się zbierać światowe trendy edukacyjne, pozwalając licealistom poprzez zabawę na zdobycie bardzo cennych doświadczeń. Moim długoterminowym celem jest praca w Banku Światowym, ze względu na wpływ jaki ta instytucja ma na stan światowej gospodarki. Niezależnie jednak od tego gdzie się znajdę, jestem przekonany o chęci zaangażowania w rozwój i zwiększanie dobrobytu Polski.
Niezależnie od mojego miejsca zamieszkania w najbliższych latach oraz w dalszej przyszłości, zamierzam wspierać rozwój Polski. Obecnie jestem skoncentrowany na dalszym rozwijaniu działalności Econverse, aby pomóc jak największej liczbie młodych Polaków wejść w świat przedsiębiorczości, co będzie miało pozytywny wpływ na całe społeczeństwo przez więcej innowacji, miejsc pracy oraz przyspieszony wzrost gospodarczy. Docelowo chciałbym się również edukować nasze społeczeństwo na temat ekonomii, aby jak najwięcej osób znało jej absolutne podstawy, które mogą być przydatne w życiu. Dzięki temu będzie ono bardziej odporne na kryzysy gospodarcze i finansowe, a także będzie wiedzieć czemu np. rosną ceny mieszkań i co mogą spowodować podwyżki lub obniżki stóp procentowych.
Zostałeś okrzyknięty geniuszem, wygrałeś Międzynarodową Olimpiadę Ekonomiczną, pokonując ponad 100 000 uczestników. Co Twoim zdaniem można zrobić, aby młodzi, zdolni ludzie, tacy jak Ty, częściej decydowali się na rozwój kariery w Polsce?
Przede wszystkim, uważam, że nie powinniśmy martwić się samym faktem chęci młodych Polaków do pracy za granicą. Mogą oni w ten sposób nabrać wiele cennych doświadczeń, poznać inną kulturę zarówno pod kątem życia jak i zawodu, a także zbudować wartościowe znajomości. Wiele z tych osób do Polski wróci, dzięki czemu kapitał ludzki Polaków będzie bardziej doświadczony.
Poziom życia w Polsce z roku na rok staje się coraz lepszy i powoli zmniejsza się zjawisko z lat 80-90, czyli przedstawiania państw zachodnich jako “idealnych” i o wyższych standardach życia, niż Polska, dzięki czemu skala powrotów rodaków powinna wzrastać. To napawa nadzieją, bo nie sam wyjazd jest problemem dla polskiego społeczeństwa i gospodarki, a jest to brak powrotu lub jakiegokolwiek wsparcia dla Polski.
Dodatkowo w niektórych przypadkach nie należy martwić się nawet długoterminowym brakiem powrotu. Polacy mogą często być swego rodzaju “ambasadorami” Polski poza jej granicami. Przykładowo, członkostwo Polaków w czołowych instytucjach społeczno-ekonomicznych jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, czy Światowa Organizacja Handlu, mimo obejmowania życie poza granicami Polski przez większość roku, może znacząco pomóc Polsce poprzez kreowanie jej jako kraj mający liderów w strukturach kształtujących światową politykę oraz ekonomię i dzięki temu podnieść jej znaczenie w oczach Europy i Świata.
Jaką radę dałbyś młodym ludziom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką, przedsiębiorczością i społecznym zaangażowaniem? Co według Ciebie jest kluczem do sukcesu?
Przede wszystkim, wyciągać wnioski z każdej porażki i każdego sukcesu. Początkowo może się to wydawać bardzo trudne – przy każdej porażce chcemy odciąć się od czynnika, który ją spowodował, a przy sukcesie wolimy cieszyć się i świętować. Jednak to właśnie nauka z przeszłych doświadczeń sprawia, że odnoszenie porażek staje się coraz rzadsze, a sukcesy znacznie bardziej wykalkulowane, co również pozwala na lepsze zrozumienie schematu ich odnoszenia. Umiejętność ta jest kluczowa i w nauce, i w biznesie i działalności społecznej, a także w innych aspektach życia.