Początek roku szybko zweryfikował ambitne założenia. Space3ac podsumowuje 2020 rok

Dodane:

Wojciech Drewczyński Wojciech Drewczyński

Początek roku szybko zweryfikował ambitne założenia. Space3ac podsumowuje 2020 rok

Udostępnij:

Rok 2020 od początku zapowiadał się bardzo intensywnie. Planowane było przeprowadzenie i zakończenie siódmej edycji Space3ac, w której uczestniczyło 25 startupów oraz uruchomienie i zakończenie edycji ósmej dla około 20 zespołów. Space3ac podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Oczekiwania na 2020 rok

Początek roku szybko zweryfikował ambitne założenia. Aktualna edycja programu miała być realizowana z jeszcze większym rozmachem niż wcześniejsze. Startupy miały brać udział w akceleracji stacjonarnie w Gdańsku. W ramach procesu mentoringu zaplanowano serię warsztatów z ekspertami z branży, spotkania networkingowe z inwestorami oraz absolwentami akceleratora, którzy odnieśli sukces. Po pierwszych doniesieniach o zdiagnozowanych przypadkach COVID-19 w Europie całość warsztatów i spotkań mentorskich przeniesiono do internetu. Na szczęście zarówno mentorzy jak i startupy stanęli na wysokości zadania i całość udało się zorganizować bardzo sprawnie. Demo Day, które miało odbyć się podczas konferencji infoShare w maju, akcelerator zorganizował w 100 proc. online. Wydarzenie zebrało ponad 300 uczestników, w tym inwestorów, przedstawicieli lokalnych samorządów, osób decyzyjnych w największych spółkach w Polsce oraz mediów.

W połowie roku zakończono przyjmowanie wniosków do ósmej edycji akceleratora. Program otrzymał rekordowe 335 zgłoszeń, z których do akceleracji zaproszono 34 startupy. Wybór był bardzo trudny, gdyż jakość nadesłanych zgłoszeń była wyjątkowo wysoka. W obecnej edycji oczywiste było, że akceleracja będzie musiała odbywać się na odległość i korzystając z wcześniejszych doświadczeń udało się zorganizować całość, tak, aby przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.

Osiągnięcia

Pomimo wyjątkowo trudnych warunków Space3ac ma kilka powodów do dumy. Przede wszystkim ważne jest to, że wszystkie startupy, które w ramach programu pracują nad rozwiązaniem problemów dużego przemysłu cały czas rozwijają swoje technologie. Skutkuje to wdrożeniami testowymi, komercyjnymi oraz pozyskanymi inwestycjami.

W 2020 roku absolwenci akceleratora Space3ac rozpoczęli 43 wdrożenia pilotażowe, z których 21 zostało już ukończonych Dzięki wsparciu akceleratora 2 absolwentów kontynuuje współpracę na warunkach komercyjnych, a 12 kolejnych właśnie negocjuje końcowe warunki komercyjnego użytkowania rozwiązań przez odbiorców technologii. Tylko 3 spośród 21 zespołów kończących akcelerację w tym roku wstrzymało negocjacje z powodu COVID-19.

Dodatkowo, część zespołów rozpoczęła poszukiwania inwestycji na zwiększenie skali prowadzonej działalności. Dwa kontrakty zostały podpisane w trakcie trwania pandemii:

  • Zespół Surveily zawarł umowę na projekt w zakresie opracowania MVP systemu służącego do automatyzacji nadzoru procesów bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. System umożliwia analizę wielu strumieni obrazu w czasie rzeczywistym, w celu predykcji i prewencji wypadków.Planowanym efektem projektu jest przeprowadzenie prac w zakresie MVP systemu PaaS do automatyzacji nadzoru procesów bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. Wartość inwestycji przekracza 1 mln złotych.
  • Symmetrical.ai to zautomatyzowany doradca finansowy, który oferuje pracownikom kilka narzędzi: pensję na życzenie (dostęp do już zarobionych w danym okresie środków), pożyczki pracownicze o zerowym oprocentowaniu i zautomatyzowanego trenera finansowego, który pomoże w dokonywaniu właściwych decyzji finansowych. Na dalszą działalność zespół otrzymał finansowanie w wysokości 25 mln złotych.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że prowadzone są kolejne rozmowy i być może jeszcze w tym roku będzie można poinformować o kolejnych inwestycjach w absolwentów Space3ac.

Space3ac może pochwalić się również wydaniem raportu dotyczącego współpracy korporacji i startupów w czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19 stworzonego wraz z ekspertami ze Skyrise.tech, Vencortex, PKN Orlen, Capgemini, Schaeffler Group i infoShare.

Do sukcesów należy także zaliczyć działanie newslettera, który jest swojego rodzaju klubem rozwoju biznesu. Statystyki pokazują, że cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, inwestorów i korporacji, a baza odbiorców systematycznie wzrasta. CEO akceleratora co tydzień dzieli się z subskrybentami własnymi przemyśleniami, sukcesami i radami biznesowymi.

Dalsze plany

Mamy nadzieję, że rok 2021 będzie równie efektywny i uda nam się osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Bacznie obserwujemy to, co dzieje się na rynku i staramy się dopasowywać naszą ofertę do nowych realiów, tak, abyśmy cały czas mogli dzielić się wiedzą i wskazówkami ze startupami i korporacjami. Chcemy, aby współpraca pomiędzy tymi dwoma środowiskami była możliwa również w nowej rzeczywistości, bo jak pokazują nasze doświadczenia, jest ona korzystna dla wszystkich.

Najważniejszymi zadaniami na nadchodzący rok będzie dla nas przygotowanie kolejnych edycji Space3ac. Aktualnie pracujemy nad kilkoma projektami i mamy nadzieję, że w nadchodzących tygodniach będziemy mogli pochwalić się pierwszymi sukcesami.

Cały czas trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy im jeszcze większej ilości udanych wdrożeń oraz inwestycji na rozwój.

Space3ac

Space3ac od 2015 roku współpracuje ze startupami i młodymi firmami technologicznymi. W ramach programu przedsiębiorcy otrzymują wsparcie finansowe, mentoring oraz mają szansę wdrażać swoje innowacyjne rozwiązania do dużych spółek o ugruntowanej pozycji na rynku. To jedyny polski program akceleracyjny, który znalazł się w rankingu Startup Heatmap Europe wśród 90 najbardziej zaufanych akceleratorów w Europie. Do końca 2020 roku Space3ac w ramach organizowanych przez siebie akceleratorów wesprze ponad 130 startupów z których 103 będzie można nazywać pełnoprawnymi absolwentami programu, a suma udzielonego finansowania przekroczy 23 mln złotych.

Cechą wyróżniającą Space3ac jest wsparcie na płaszczyznach biznesowych i technologiczno-naukowych – ta druga płaszczyzna jest unikalna na skalę europejską, w szczególności w tematyce wykorzystania danych satelitarnych.

Program Space3ac jest organizowany przez gdańską spółkę Blue Dot Solutions w ramach ScaleUp 2 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Odbiorcami Technologii w akceleratorze są PKN Orlen, Orange Polska, PZU Lab, Olivia Business Centre, Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku, Luxon, Valmont Polska, OT Logistics, Pekabex, Safe Co. Ltd. i Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Autor: Wojciech Drewczyński, w Black Pearls VC odpowiedzialny za kierowanie Biurem Projektów funduszu, współpracę ze startuprami i realizację programów akceleracyjnych dedykowanych dla projektów z sektora kosmicznego – Space3ac i POSITION.