Poczta Polska będzie inwestować w startupy. Ma utworzyć fundusz venture capital

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Poczta Polska angażuje się w społeczność startupową między innymi za pośrednictwem akceleratora Gamma Rebels powered by Poczta Polska. Teraz z kolei okazuje się, że pójdzie za ciosem i utworzy fundusz, który będzie inwestować w startupy.

fot. materiały prasowe

Akwizycje 

Rzeczpospolita dowiedziała się, że Poczta Polska pracuje nad uruchomieniem funduszu venture capital, który ma powstać jeszcze w tym roku i inwestować w „nowe, obiecujące spółki”. Operator nie zdradza zbyt wielu szczegółów tego przedsięwzięcia, ale wiadomo, że „będzie przejmował nowatorskie projekty”. Ponoć na radarze Poczty Polskiej są internetowy kreator pudełek Zapakuj.to i inteligentne skrytki Pakomatic.

Dziennik nie wyklucza również, że spółka Skarbu Państwa zainteresuje się technologią Hyperloop rozwijaną w Polsce przez HyperPoland, która miałaby w przyszłości posłużyć Poczcie Polskiej do transportowania paczek. Wszystkie te projekty wzięły udział w pierwszej edycji programu akceleracyjnego Gamma Rebels powered by Poczta Polska współorganizowanego przez operatora. Niedawno zakończyła się druga edycja

Startupy zgodne ze strategią Poczty Polskiej

– Rozwiązania proponowane przez startupy musiały spełniać szereg naszych oczekiwań z czego trzy były szczególnie ważne: zgodność ze strategią Poczty, wsparcie naszych pracowników oraz pomoc w zaspokajaniu potrzeb naszych klientów – mówił wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. Dodał, że wszystkie te założenia udało się zrealizować i w związku z tym spółka Skarbu Państwa planuje wdrożyć najlepsze rozwiązania w firmie.

Podczas drugiej edycji Gamma Rebels powered by Poczta Polska skupiono się przede wszystkim na startupach, które tworzą produkty i usługi związane z elektromobilnością. W trakcie trwającej trzy miesiące akceleracji rozpoczęto prace nad pojazdami elektrycznymi; przetestowano skutery i trójkołowce oraz opracowano autonomicznego robota, którego zadaniem jest transportowanie wózka z przesyłkami.

Przewaga konkurencyjna

– Zarówno pierwsza jak i druga tura programu okazały się sukcesami. Trafiły do nas bardzo ciekawe i różnorodne projekty, które pokazują jak wielka jest kreatywność polskich przedsiębiorców, gdy zapewni się im odpowiednie wsparcie i pomoże w znalezieniu funduszy na start – powiedział Krzysztof Górski, dyrektor biura strategii, rozwoju i współpracy międzynarodowej w Poczcie Polskiej. Dodał, że startupy, które wzięły udział w Gamma Rebels powered by Poczta Polska będą budować przewagę konkurencyjną firmy.

Utworzenie funduszu venture capital miałoby być dopełnieniem tego celu. Państwowy operator pocztowy nie jest jednak jedyną spółką Skarbu Państwa, która wpadała na ten pomysł i która zamierza wykorzystać potencjał startupów. Rzeczpospolita podaje, że Polska Grupa Energetyczna ma już taki fundusz i że kupiła udziały w firmach Scanway i PiMerge.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem