Poczta w Szwajcarii testuje naziemnego drona. To samo zrobi Media Markt

poczta w szwajcarii testuje naziemnego drona to samo zrobi media markt
Udostępnij:
Starship przypomina odkurzacz, ale nim nie jest. To autonomiczny robot skonstruowany przez współtwórców Skype’a, który dostarcza klientom przesyłki. Już wkrótce pierwsze paczki dostarczy w imieniu szwajcarskiej poczty.

Na zdjęciu: Starship | fot. zrzut ekranu z filmu promującego Strship, YouTube

Póki co będą to testy. Najpierw szwajcarska poczta przeprowadzi je w stolicy i w dwóch kolejnych miastach. Jeśli naziemne drony Starship Technologies się sprawdzą, wówczas zatrudni je na stałe. Claudia Pletscher ze Swiss Posty uspokaja jednak listonoszy i mówi, żeby nie martwili się o swoje posady, bo roboty nie zastąpią ich w pracy, a jedynie odciążą z części obowiązków. 

Jedzenie i leki 

Thelocal.ch pisze, że nie będą również rozwiązaniem na szeroką skalę, bo będą realizować dostawy jedynie na krótkich odcinkach, żeby paczki docierały do klientów szybciej. Do tego mają dostarczać tylko określone rodzaje przesyłek. Pletscher tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o produkty żywnościowe i leki, czyli taki asortyment, który w miejscu docelowym powinny znaleźć się w ciągu godziny. 

Ostrzega także zacierających ręce złodziei, żeby nie próbowali okraść robota albo zwinąć go w całości. Dron wyposażony jest w kamery rejestrujące to, co dzieje się dookoła, a także w system nawigacji. Dlatego w razie potrzeby nie będzie problemu, żeby odszukać zgubę. Ponadto podczas testów cały czas będzie komunikował się z pracownikiem poczty, który nie tylko będzie czuwał nad bezpieczeństwem maszyny, ale będzie również weryfikować jej wydajność. 

5-cio kilometrowe trasy 

Mimo że porusza się nie szybciej niż maszerujący człowiek, to według twórców Startship Technologies, robot dotrze z przesyłką do punktu docelowego w ciągu trzydziestu minut. Bierze się to stąd, że został opracowany po to, żeby pokonywać krótkie trasy o długości około pięciu kilometrów. Gdy dotrze już do odbiory wyda mu paczkę po wcześniejszym zweryfikowaniu tożsamości, a potem znów ruszy w drogę. 

Od września również Media Markt w Niemczech będzie testować Startship i za jego pomocą będzie dostarczać klientom sprzęt elektroniczny. Podobnie, jak w przypadku Swiss Post, nad maszyną będzie czuwać człowiek, który w razie potrzeby będzie interweniować oraz porozmawia z odbiorcami. Wcześniej dron na kółkach testowany był w Londynie i Stanach Zjednoczonych. Na poniższym wideo możesz zobaczyć taki test.