Podczas konferencji COP24 zostanie zaprezentowane paliwo o ujemnej emisji dwutlenku węgla

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Szwedzki startup NextFuel podczas szczytu COP24 zaprezentuje swoje rozwiązanie energetyczne, które usuwa dwutlenek węgla z otoczenia.

zdjęcie: nextfuel.com

 

Szwedzki startup NextFuel zaprezentuje podczas konferencji COP24 w Katowicach pierwsze na świecie paliwo, które usuwa dwutlenek węgla z otoczenia. To nowe rozwiązanie energetyczne jest ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla, tanie, rentowne, łatwo skalowalne i kompatybilne z obecną infrastrukturą energetyczną.

Do wytwarzania tego paliwa stosuje się palety z biomasy, które są wykonane z niezwykle szybkiego i wysoko rosnącego rodzaju trawy – Miscantus giganteus, czyli miskant olbrzymi, znany również jako trawa słoniowa. Roślina ta może wyrosnąć na wysokość czterech metrów w ciągu zaledwie 100 dni. W procesie fotosyntezy miskant olbrzymi absorbuje dwutlenek węgla z otoczenia, przyczyniając się do jego redukcji. Dla każdego ukończonego cyklu spalania i wzrostu, coraz mniej CO2 będzie znajdowało się w atmosferze, a więcej w glebie. Co więcej, trawa ta rośnie na terenie, który jest tani na wynajem i nie nadaje się do produkcji żywności.

Sam proces produkcji paliwa jest zoptymalizowany pod kątem minimalizacji emisji dwutlenku węgla. Po zebraniu i wysuszeniu trawy, opatentowany reaktor usuwa z niej tlen i tworzy paliwo w czasie krótszym niż 30 minut.

Oficjalna prezentacja paliwa firmy NextFuel odbędzie się 12 grudnia.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem