Podlaskie: 100 mln zł z UE na B+R i komercjalizację wyników badań

Dodane: 03.12.2018

Informacja prasowa

Udostępnij:

100 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020 mogą zdobyć firmy, jednostki naukowe oraz konsorcja na badania rozwojowe (B+R) oraz wdrożenie wyników badań. Od piątku 30 listopada br. zainteresowani mogą składać wnioski o dotacje.

Wnioski będą rozpatrywane w czterech konkursowych rundach: na koniec stycznia, marca, maja i lipca 2019 r. W każdej z nich będzie dostępna kwota 25 mln zł. Swoje wnioski firmy mogą najpóźniej składać do końca lipca 2019 r. Konkursowe rundy będą rozstrzygane systematycznie do końca 2019 r. – poinformował prowadzący konkurs urząd marszałkowski w Białymstoku na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

– Łącznie w ramach RPOWP zarezerwowano na badania i rozwój ponad 85 mln euro, z czego dofinansowanie projektów w ramach poddziałania „Wspieranie transferu wiedzy, innowacji, technologii i komercjalizacji wyników B+R w przedsiębiorstwach oraz rozwój działalności B+R w przedsiębiorstwach” wyniesie 50 mln euro –  poinformowała PAP Emilia Malinowska, dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw urzędu marszałkowskiego w Białymstoku. Dodała też, że obecnie jest już realizowanych 30 takich projektów; wartość tych inwestycji to 150 mln zł, z czego 77 mln zł pochodzi z UE.

Urząd podkreśla, że z dotacji korzystają zarówno firmy małe, jak i największe przedsiębiorstwa w regionie.

– Co ważne, prac badawczo-rozwojowych podejmują się również nowe podmioty – podkreśla Malinowska i dodaje, że swoje przedsięwzięcia chcą realizować firmy z różnych branż.

– Wsparliśmy już prace z dziedziny opracowania nowych implantów medycznych, suplementów diety, naturalnych kosmetyków czy zdrowej żywności, ale i prace nad nowymi systemami zasilania pojazdów oraz łodzi, branżę produkcji maszyn, budownictwo, energetykę – aż po nowe rozwiązania z branży IT. Czekamy na kolejne ciekawe pomysły i dobrze przygotowane projekty – poinformowała Malinowska.

Dotację można zdobyć na zakup aparatury, sprzętu czy innej potrzebnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Firmy mogą przeprowadzić własne badania, ale też nabyć usługi od innych podmiotów.

źródło: naukawpolsce.pap.pl