Zmieniliśmy model biznesowy. Podsumowanie roku ACRO

Dodane:

Magdalena Gromniak-Shi Magdalena Gromniak-Shi

Zmieniliśmy model biznesowy. Podsumowanie roku ACRO

Udostępnij:

Nawiązaliśmy współpracę z miastem Legionowo na system rowerów miejskich oraz ze Szkołą Główną Handlową na system rowerów dla pracowników uczelni. Poza tym zmieniliśmy model biznesowy. ACRO podsumowuje mijający rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

ACRO to system rowerów miejskich bez stacji dokujących, oferujący także usługi miesięcznej subskrypcji na rowery i hulajnogi elektryczne (sprzęt na wyłączność dla użytkownika) oraz elastyczne floty dla firm, miast i instytucji.

Chcemy, aby mieszkańcy miast mogli korzystać z rowerów, nie martwiąc się o ich serwis i brak miejsca do przechowywania sprzętu (chyba każdy z nas zna kogoś, kto trzyma rower na balkonie lub w piwnicy i nie chce mu się go codziennie wynosić domu).

W 2019 roku nawiązaliśmy współpracę z miastem Legionowo

Bardzo cieszymy się m.in. z nawiązania współpracy z miastem Legionowo na system rowerów miejskich oraz ze Szkołą Główną Handlową na system rowerów dla pracowników uczelni.

Zmieniliśmy także nieco nasz model biznesowy uruchamiając usługi:

  • ACRO Member – wybierasz model roweru/hulajnogi elektrycznej na naszej stronie, my przywozimy go pod wskazany adres przy czym gwarantujemy serwis w przeciągu 24h od zgłoszenia usterki oraz ubezpieczenie sprzętu. Użytkownik otrzymuje rower lub hulajnogę elektryczną wraz z zabezpieczeniami.
  • Program partnerski, gdzie oferujemy mniejsze floty dla klientów biznesowych na zasadzie podobnej do ACRO Member

I właśnie zmiana modelu biznesowego była największym wyzwaniem minionego roku – niełatwo podjąć taką decyzję.

Obserwowaliśmy, co się stało z gigantami rowerowymi z Azji, którzy jeszcze rok temu zalewali miasta tysiącami rowerów, zwiększając ich liczbę i kupując coraz lepsze modele. Okazało się, że dwie ogromne firmy po kilku latach zniknęły z rynku. Wyciągnęliśmy z tego lekcję i zamiast iść w liczbę rowerów postanowiliśmy iść w liczbę i jakość usług.

Poza tym planowaliśmy wejście do kilku miast, udostępniając floty kilkuset rowerów. Obecnie odchodzimy od tego modelu, więc zrezygnowaliśmy ze wspomnianiego planu.

Wynajem rowerów to nowa branża

Jeszcze rok temu nikt by nie uwierzył, gdyby ktoś powiedział, że na ulicach polskich miast pojawią się dziesiątki tysięcy hulajnóg elektrycznych na minuty – a tu proszę. Dla nas 2020 będzie ciekawy, bo planujemy odświeżenie systemu – wdrożyć nową aplikację, poszerzyć wybór modeli rowerów.

Chcemy, aby nasze floty były widoczne w większej liczbie miast i instytucji, a także, aby usługa ACRO Member zaczęła działać również w innych miastach Polski oprócz Warszawy.

Ekosystem startupowy w Polsce

Mamy mnóstwo wspaniałych, mądrych ludzi, którzy nawet nie zdają sobie sprawy jak świetne są ich pomysły. Wydaje mi się natomiast, że wciąż brakuje nam pewności siebie i za bardzo przejmujemy się słynnym “a co powiedzą inni?”.

Autor: Magdalena Gromniak-Shi, współzałożycielka ACRO