Pozyskaliśmy 5,1 mln zł i zbliżyliśmy się do komercyjnego wdrożenia. Podsumowanie roku Bioceltix

Dodane:

Łukasz Bzdzion Łukasz Bzdzion

Pozyskaliśmy 5,1 mln zł i zbliżyliśmy się do komercyjnego wdrożenia. Podsumowanie roku Bioceltix

Udostępnij:

Bioceltix tworzy weterynaryjne leki biologiczne. W 2019 r. spółka wygrała m.in. konkurs Start-Up Challenge i znalazła się w rankingu „25 najlepszych polskich startupów”. Jakie plany mają wrocławscy biotechnolodzy na przyszły rok?

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Działamy w rozwijającym się sektorze medycyny weterynaryjnej. Pracujemy nad innowacyjnymi lekami biologicznymi stosowanymi w leczeniu powszechnie występujących chorób u zwierząt towarzyszących. Skupiamy się na terapeutycznym wykorzystaniu mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC), które znajdą zastosowanie w leczeniu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym.

Rozwijamy alternatywę dla klasycznych leków chemicznych, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Stosowanie sterydowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma charakter leczenia objawowego, ogranicza się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukuje ból. Nie celuje jednak w indukowanie procesów naprawczych.

Bioceltix celuje nie tylko w „uśpienie” stanu zapalnego i uśmierzenie bólu. Naszym celem jest odbudowa zniszczonych chorobą tkanek, bo „bycie zdrowym to stan sprzed choroby”.

Wykorzystujemy immunomodulujące właściwości MSC, gdzie za efekt terapeutyczny odpowiadają substancje biologicznie aktywne, które naturalnie występują w naszym organizmie, przez co MSC nie powodują skutków ubocznych i mają długotrwałe działanie.

Jesteśmy blisko komercyjnego wdrożenia

Naszym największym wyzwaniem 2019 r. było uruchomienie izolowanej linii technologicznej w standardzie farmaceutycznym. Technologia izolatora umożliwia redukcję kosztów utrzymania standardu farmaceutycznego w porównaniu z klasycznym pomieszczeniem typu „clean room”.

W 2019 r. prowadziliśmy także intensywne prace nad Farmaceutycznym Systemem Jakości i przygotowaniami do wdrożenia GMP.

We współpracy z doświadczonym doradcą branżowym opracowaliśmy pełen Plan Rozwoju Produktu dedykowanego w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów u psów. Opracowaliśmy również schemat badania klinicznego, który został poddany weryfikacji w ramach procedury scientific advice w EMA. Intensywne prace przybliżyły nas do komercjalizacji pierwszego leku biologicznego na bazie MSC.

Znaleźliśmy się w rankingu 25 najlepszych polskich startupów

Co się nam udało osiągnąć w 2019 roku? Pozyskaliśmy 5,1 mln zł w ramach „Szybkiej ścieżki”. Środki przeznaczymy na rozwój kolejnego leku biologicznego tym razem przeznaczonego dla koni. Wygraliśmy w konkursie Start-Up Challenge podczas European Start-Up Days, imprezy towarzyszącej XI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Zostaliśmy laureatem w kategorii medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja. Jury doceniło nas za ambitny plan badań klinicznych i skalowalny model biznesowy.

Bierzemy także udział w programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka – InCredibles. Dużym wyróżnieniem było znalezienie się w rankingu „25 najlepszych polskich startupów” magazynu My company Polska.

2019 rok jest rokiem historycznym dla naszej branży.

EMA zarejestrowała pierwszy weterynaryjny lek biologiczny na bazie komórek macierzystych stosowany w leczeniu kulawizny u koni. A jak oceniamy rynek startupowy w Polsce? Prawda jest taka, że dobrze funkcjonujący ekosystem startupowy jest koniecznym warunkiem do rozwoju innowacyjności w Polsce. Nad Wisłą rozwijamy się dynamicznie, za granicą coraz częściej doceniają nasze rozwiązania, ale nadal mamy kilka niedociągnięć, wszystko jednak da się naprawić… uporem i zapałem.

W 2020 roku ruszymy z projektem o wartości 7,2 mln zł

Już w przyszłym roku dzięki finansowaniu z NCBR rozpoczniemy nowy projekt wart niemal 7,2 mln zł. W jego ramach opracujemy, przebadamy klinicznie i wyprodukujemy pierwszy, seryjny lek na bazie MSC, przeznaczony do leczenia zapalenia stawów u koni. Wystąpimy także z wnioskiem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o przyznanie certyfikatu GMP.

Planujemy również rozpocząć terenowe badania kliniczne z udziałem psów cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów.

Autor: Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix