Staliśmy się docenionym graczem na nanotechnologicznym rynku. Podsumowanie roku QNA Technology

Dodane:

Artur Podhorodecki Artur Podhorodecki

Staliśmy się docenionym graczem na nanotechnologicznym rynku. Podsumowanie roku QNA Technology

Udostępnij:

Zainteresowali się nami najwięksi gracze na rynku. Udoskonaliliśmy naszą metodę produkcji, pozyskaliśmy finansowanie z NCBR na pracę nad tuszem kwantowym. Lada dzień zakończymy nasz pierwszy, większy projekt. QNA Technology podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

QNA Technology to wrocławski startup nanotechnologiczny. Nasze produkty – półprzewodnikowe kropki i tusze kwantowe – mają potencjał, by stać się “game changerem” rynku wyświetlaczy, zabezpieczeń antypodróbkowych czy fotowoltaiki.

Problemy, z którymi mierzy się każda z tych branż, są różne, ale mają wspólny mianownik: stosowane dotąd rozwiązania technologiczne nie są w stanie im sprostać. Nie pozwalają uzyskać obrazu UHD na smartwatchu, goglach VR i AR.

W przypadku zabezpieczeń antypodróbkowych, nie zapewniają dostatecznego poziomu bezpieczeństwa farmaceutykom, dokumentom czy drogim produktom.

W fotowoltaice nie dają możliwości skonstruowania nowoczesnych ogniw odpornych na warunki zewnętrzne nanoszonych np. na okna budynków czy żagle jachtów.

Panaceum mogą być właśnie kropki kwantowe.

Zauważono nas w lokalnym i globalnym środowisku startupowym

2019 rok to przełom dla QNA Technology. Z małego startupu staliśmy się widocznym i docenionym graczem na nanotechnologicznym rynku, także tym światowym.

Skupiając się na innowacyjności prowadzonych badań, weszliśmy do grona globalnych liderów w rozwoju technologii kropek kwantowych. Zainteresowali się nami najwięksi gracze na rynku.

Udoskonaliliśmy naszą metodę produkcji, pozyskaliśmy finansowanie z NCBR na pracę nad tuszem kwantowym. Lada dzień zakończymy nasz pierwszy, większy projekt – opracowanie niebieskiej kropki kwantowej mającej potencjał, by zmienić rynek wyświetlaczy. Tego wszystkiego nie udałoby się osiągnąć bez nowej rundy finansowania uzyskanej od inwestorów skupionych wokół Kvarko – funduszu VC wspierającego QNA od samego początku.

Dowody na to, że QNA Technology zostało zauważone w lokalnym i globalnym środowisku startupowym pojawiają się każdego miesiąca. Wyróżniono nas m.in. pierwszym miejscem w kategorii New Industry konkursu European Start-up Challenge, nagrodą główną w kategorii Proces Produkcyjny konkursu Orzeł Innowacji 2019, zostaliśmy zakwalifikowani do ekskluzywnego grona globalnego Deep Tech Pioneers Hello Tomorrow, a już w grudniu weźmiemy udział w prestiżowym, azjatyckim programie akceleracyjnym Garage+ Global Startup.

Deep tech wymaga czasu, wiedzy oraz strategii

Praca z kropkami kwantowymi przynosi wyzwania na porządku dziennym. Jednak to nie bariery technologiczne stanowiły najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło nam się zmierzyć w 2019 roku.

W życiu każdego startupowca przychodzi moment, gdy jego firma – jeżeli jest prowadzona skutecznie – zaczyna się dynamicznie rozwijać i przybierać kształty dojrzałej organizacji. To czas wyjścia spoza strefy komfortu, nakreślania strategii komercjalizacyjnych, poszukiwania partnerów biznesowych i inwestorów do finansowania dalszych działań lub w końcu organizacyjne przeskalowywanie projektu – otwieranie nowego laboratorium oraz rekrutowanie kolejnych pasjonatów gotowych zasilić zespół spółki. Myślę, że QNA zdało ten egzamin na piątkę!

Lata spędzone w uczelnianych murach, tysiące godzin spędzone w laboratoriach oraz zrealizowane tam liczne projekty nauczyły nas pokory w wyznaczaniu kamieni milowych podczas rozwoju technologii. Deep tech wymaga czasu, najlepszych specjalistów oraz dobrze przemyślanej metodologii i wiedzy.

W QNA udało się zgromadzić wszystkie te komponenty – no może poza czasem, którego ciągle brakuje. Pozwala nam to wyznaczać cele ambitnie i bez kompleksów, ale jednocześnie planować ich realizację w sposób realistyczny, znając nasze ograniczenia i problemy, jakie mogą się pojawić podczas ich realizacji.

Z czystym sumieniem możemy więc powiedzieć, że wszystkie założenia przyjęte na 2019 r. zostały spełnione z nawiązką. Poza przeskalowaniem procesu produkcji, optymalizacją QNA-B.dots – niebieskiej kropki kwantowej, rozpoczęliśmy prace nad tuszem kwantowym, udało się nam także zidentyfikować kolejne, potencjalne pola aplikacyjne dla naszych produktów oraz rozpocząć budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Branża nanotechnologii ma się dobrze

Nanotechnologia, w tym rozwiązania oparte o kropki kwantowe, znajduje się w fazie najbardziej gorącego rozwoju. Okazuje się, że znakomitą część problemów, z którymi mierzą się różne sektory gospodarki czy ludzkość w ogóle, można z powodzeniem rozwiązać przy pomocy nanomateriałów.

Po ogromnym sukcesie kropek na rynku wyświetlaczy, dalsze ich sukcesy na rynku OZE, fotoniki, oświetlenia LED, drukowanej optoelektroniki czy nawet biomedycyny to już tylko kwestia czasu.

Ten trend znajduje konkretne odzwierciedlenie w liczbach. Analitycy szacują, że sam rynek komponentów i rozwiązań wykorzystujących kropki kwantowe w 2020 r. osiągnie globalną wartość ponad 11 mld dolarów.

W 2019 roku szczególnie dużo działo się w branży wyświetlaczy, gdzie kolejne firmy wprowadzały w tym roku telewizory bazujące na kropkach kwantowych przy coraz niższych cenach. Samsung uruchomił wartą 11 mld dolarów inwestycję dedykowaną produkcji wyświetlaczy bazujących na kropkach, a jeden z naszych głównych konkurentów uruchomił inwestycję mającą na celu dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych.

Ambitne plany na 2020 rok

2020 rok zapowiada się jeszcze bardziej ciekawie i pracowicie niż obecny. W styczniu pełną parą ruszymy z projektem badawczo-rozwojowym półprzewodnikowych tuszów kwantowych do wysokorozdzielczego drukowania.

Tutaj postawiliśmy sobie ambitny cel – chcemy, by finalny produkt był adaptowalny do różnych zastosowań. Zaledwie za pomocą drukarki typu inkjet nasz tusz posłuży do wydrukowania wyświetlaczy, cienkich paneli fotowoltaicznych czy zaawansowanych zabezpieczeń antypodróbkowych.

Po kilkunastu miesiącach prac B+R przystąpimy również do komercjalizacji niebieskiej kropki kwantowej. W tym celu poszukujemy inwestora, dzięki któremu będziemy mogli znacznie zwiększyć nasze moce produkcyjne.

Będziemy także dalej aktywnie eksplorować kolejne pola zastosowań i zwiększać swoją obecność za granicą – głównie w Azji i Stanach Zjednoczonych.

Kilka słów o ekosystemie startupowym w Polsce

Nasze doświadczenia z polskim ekosystem startupowym są jak najbardziej pozytywne! To grono niezwykle prężnych, ambitnych, myślących globalnie i bez kompleksów o swoim biznesie osób.

Naszą przygodę z tym środowiskiem wypełnia również udział w programie InCredibles Sebastiana Kulczyka. Warsztaty, szkolenia, poznawanie liderów biznesu – ten program akceleracyjny naprawdę daje ogromną dawkę wiedzy i energii do dalszego działania. Ogromną satysfakcję przynosi przebywanie wśród osób, które nie tylko chcą biernie być i czerpać z otaczającej rzeczywistości, lecz także chcą ją kreować.

Autor: dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO QNA Technology