Podsumowanie Bitspiration w Krakowie

Dodane: 18.06.2012

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Podsumowanie Bitspiration w Krakowie

Udostępnij:

Inwestorzy, twórcy startup-ów i eksperci branży nowych technologii spotkali się w Krakowie na pierwszej konferencji Bitspiration. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać i osobiście porozmawiać m.in. z Johnem Draperem, pierwszym telefonicznym hakerem, Jawedem Karimem

Inwestorzy, twórcy startup-ów i eksperci branży nowych technologii spotkali się w Krakowie na pierwszej konferencji Bitspiration. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać i osobiście porozmawiać m.in. z Johnem Draperem, pierwszym telefonicznym hakerem, Jawedem Karimem, współzałożycielem serwisu YouTube czy Donem Dodge’m, Developer Advocate w firmie Google.

Nieformalna atmosfera krakowskich kawiarni

Na zaproszenie organizatorów do Krakowa przyjechali eksperci w branży nowych technologii i rynku VC, m.in. Mamoon Hamid – inwestor, doradca takich firm jak Yelp czy Yammer, bracia Dan i Paul Bragiel z i/o Ventures czy Jon Bradford z londyńskiego akceleratora Springboard. – „Postawiliśmy na kameralną atmosferę, dostępność ekspertów i ograniczoną do 150 osób liczbę uczestników.” – mówi Krzysztof Kowalczyk, współorganizator konferencji i partner w funduszu HardGamma Ventures. –„Dzięki temu z każdym z naszych prelegentów można było przy kawie porozmawiać o swoich projektach i nawiązać relację biznesową” – dodaje drugi organizator, Andrzej Targosz z fundacji PROIDEA.

Mobilne tsunami i startupowe aikido

Dwa dni konferencji wypełniły wystąpienia ekspertów i tematyczne panele dyskusyjne. Don Dodge z Google mówił o końcu ery PC i nadchodzącej hegemonii technologii mobilnych. Zdaniem Dodge’a, aplikacje opanowują każdą sferę naszego życia – niektórym z nich wystarcza dziewięć dni na uzyskanie miliona użytkowników, podczas gdy np. Facebookowi osiągnięcie takiego wyniku zajęło aż dziewięć miesięcy. To, jak może wyglądać przyszłość zakupów mobilnych, pokazał Paul Papadimitriou, który opowiedział o wykorzystaniu nowych technologii w dzisiejszej Japonii. Smartfon jest tam życiowym partnerem użytkownika, umożliwiającym choćby dokonywanie zakupów w McDonald’s. Daleki Wschód stanowił też inspirację dla Alexa Barrery, współzałożyciela Press42.com, który podczas swojej prezentacji zaprosił uczestników do treningu aikido – japońskiej sztuki walki, bazującej na wykorzystaniu siły przeciwnika przeciwko niemu, do własnej obrony. Zdaniem Alexa techniki wykorzystywane w aikido mają również zastosowanie w branży startupów, które muszą walczyć o miejsce na rynku z konkurentami, często silniejszymi od siebie. Zainteresowanie wzbudził też Jawed Karim, który opowiadał o tym, że nigdy by nie sprzedał YouTube’a Yahoo oraz opowiedział, jak optymalizowano serwis i rozwiązywano pojawiające się po drodze problemy, np. te związane z cenzurowaniem treści. –„Po prostu każdy musiał potwierdzić, że jest pełnoletni, jeżeli chciał obejrzeć mniej cenzuralne video” – stwierdził z uśmiechem Karim, który dziś inwestuje w inne startupy (wśród firm, w jakie zainwestował, jest m.in. Airbnb).

Nie mamy się czego wstydzić

Polacy mają niepotrzebne kompleksy, a to hamuje ich rozwój powiedział jeden z gości Bitspiration, David Bizer, łowca talentów z funduszu HackFwd, który zainwestował m.in. w polski projekt Filmaster. – Każdy na Zachodzie wie, że Polska ma świetnych inżynierów, chciałbym jednak zobaczyć tych ludzi bardziej pracujących nad swoimi projektami, zamiast latami tkwiących w korporacjach – dodaje Mamoon Hamid z S23P, który ostatnio zainwestował w Future Simple – projekt, którego współzałożycielami są Polacy, a całe IT mieści się właśnie w Krakowie. O tym, że Polacy potrafią być pewni siebie i sprzedawać swoje pomysły w iście amerykańskim stylu, można się było przekonać oglądając prezentację SHOWROOMU. Michał Juda i Jan Stasz pokazali międzynarodową wersję swojego startupu modowego, który w Polsce zyskał dużą popularność w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Nie zabrakło też nowości z sektora gier. Swoje nowe projekty zaprezentowała Ganymede (gra „Last Temple”) Cube Your Mind (HaciendaHD). Don Dodge wymienił 6 sfer, na które trzeba zwrócić uwagę inwestując w biznes technologiczny: mobile, social, location, games, payments i commerce. Jeżeli można wyróżnić 4 z tych obszarów, dany projekt wart jest inwestycji. A polskie startupy na Bitspiration pokazały, że je mają.

źródło: informacja prasowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem