Podsumowanie kwietnia: 45% wzrostu w przemyśle i 21% w sprzedaży detalicznej

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Podsumowanie kwietnia: 45% wzrostu w przemyśle i 21% w sprzedaży detalicznej

Udostępnij:

Polska gospodarka odbudowuje się po pandemii. Kwiecień, pierwszy miesiąc rozmrażania gospodarki, przyniósł silny skok produkcji przemysłowej, liczonej rok do roku – aż o 45%, a sprzedaży detalicznej o 21,1%.

Jednak gdy porównamy dane z ostatnich miesięcy widoczny jest w kwietniu spadek w sektorze przemysłu, po wcześniejszym kwartale wzrostu:

źródło: GUS

Dodatkowo trzeba pamiętać, że punktem odniesienia dla 45% wzrostu w kwietniu br. było apogeum pierwszego zamrożenia aktywności, jak zaznaczają eksperci PIE w majowym wydaniu miesięcznika tej instytucji; w kwietniu ubiegłego roku przemysł stracił rok do roku 24,6%. Nie mniej jednak wzrosty produkcji przemysłowej świadczą o wychodzeniu gospodarki z pandemicznej rzeczywistości – powrotu na przedpandemiczną ścieżkę rozwoju.

Sprzedaż

Ze względu na rozmrażanie gospodarki podskoczyły również wskaźniki sprzedaży detalicznej. Szczególnie dobrze zmianę widać porównując wyniki rok do roku: w porównaniu z kwietniem 2020, rzeczywistości pełnego lockdownu, kwiecień br. przyniósł 21,1% wzrostu (w ubiegłym roku spadek wyniósł 22,9% rdr). Wzrosty notuje większość branż sprzedaży detalicznej: tekstylia, paliwa, samochody, meble przy jednoczesnym zachowaniu trendu w górę sprzedaży internetowej.

źródło: GUS

Według ekspertów PIE sprzedaż detaliczna w następnych miesiącach „wróci na przeciętne poziomy”, z kolei produkcja przemysłowa nie zwolni. Zdaniem ekspertów PIE to ona, razem z eksportem, będzie napędzała naszą gospodarkę w kolejnych miesiącach (Miesięcznik Makroekonomiczny PIE, 5/2021).