Stworzyliśmy prototyp implantu stabilizującego kręgosłup. Podsumowanie roku Evispine

Dodane:

Piotr Szydlik Piotr Szydlik

Stworzyliśmy prototyp implantu stabilizującego kręgosłup. Podsumowanie roku Evispine

Udostępnij:

Największym wyzwaniem mijającego roku było opracowanie modelu biznesowego. Dla mnie, dla lekarza neurochirurga, to było coś nowego, tak jakbym uczył się nowego języka, tym razem języka biznesowego związanego z realizowaniem projektów. Evispine podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Nasz startup opracowuje implanty do stabilizacji kręgosłupa, wykorzystując przy tym metody z dziedziny robotyki oraz nowoczesne biomateriały. Implanty stosowane są w leczeniu uporczywego bólu kręgosłupa spowodowanego najczęściej przeciążeniem lub przez zmiany zwyrodnieniowe.

To powszechny na całym świecie problem. Dlatego potrzebujemy nowych, przełomowych rozwiązań tak, aby osoby po leczeniu operacyjnym kręgosłupa mogły szybciej wrócić do zdrowia i cieszyć się na nowo życiem, życiem bez bólu.

Projekt, który realizujemy obecnie to dopiero początek, jest to jeden z elementów szerszego przedsięwzięcia, które można opisać terminem Bionic Spine®.

Opracowaliśmy model biznesowy

W tym roku udało nam się opracować model biznesowy dla projektu oraz stworzyć pierwszy prototyp implantu w ramach platformy startowej Unicorn Hub. Stworzyliśmy więc coś namacalnego i w ramach platformy startowej potwierdziliśmy, że rozwiązanie jest innowacyjne, potrzebne i oczekiwane zarówno przez pacjentów, szpitale, jak i przez lekarzy, którzy zajmują się leczeniem osób z problemami kręgosłupa. Co więcej, stworzyliśmy plan dalszych prac nad projektem.

Największym wyzwaniem mijającego roku było zmierzenie się z zadaniami związanymi z opracowaniem modelu biznesowego. Dla mnie, dla lekarza neurochirurga, to było coś nowego, tak jakbym uczył się nowego języka, tym razem języka biznesowego związanego z realizowaniem projektów.

Jest to fascynujące. To pokazało mi, że sam pomysł, nawet najlepszy, to nie wszystko; że trzeba go rozpracować według określonych reguł, metod, zweryfikować w różnych aspektach i ocenić ryzyka. Przed nami jednak kolejne wyzwania.

Finansowanie i partnerzy

Zanim jednak przejdę wspomnianych wyzwać, dodam, że w 2019 roku udało się nam zrealizować to, co mogliśmy i nawet jeśli oczekiwałem więcej, to życie pokazało, że na każdy kolejny krok potrzebny jest czas. Poszukiwanie partnerów i inwestorów nie jest łatwe, bo to duży projekt. Trzeba rozeznać rynek finansowy oraz poznać firmy i instytucje, które wsparłyby rozwój przedsięwzięcia. Trzeba także uczestniczyć w licznych konferencjach, spotkaniach startupowych i nawiązywać kontakty. To wymaga dużo pracy i dużo czasu, więcej niż sądziłem.

I teraz mogę powiedzieć o kolejnych wyzwaniach.

W nadchodzącym roku chciałbym znaleźć partnera biznesowego i inwestorów, pozyskać finansowanie i dalej prowadzić prace rozwojowe dotyczące implantów oraz stworzyć kolejne prototypy. Chciałbym także rozszerzyć swoją działalność o kolejne elementy, kolejne projekty w ramach szerszego przedsięwzięcia Bionic Spine®, o którym wspomniałem na początku.

Branża healthtech rozwija się dynamicznie

Chociaż może nie jest to przeważająca branża jeśli spojrzymy na ilość realizowanych projektów przez startupy. Pojawia się coraz więcej projektów dotyczących chociażby zastosowania AI w różnych dziedzinach i pewnie w roku 2020 będzie ich jeszcze więcej.

Sądzę, że potencjał na rozwiązania innowacyjne w medycynie w Polsce jest dużo większy, ale z różnych powodów nie może się on w pełni uwidocznić. Sam mógłbym realizować kolejne projekty, ale na to potrzebne jest wszechstronne wsparcie, zarówno merytoryczne, biznesowe, jak i finansowe, w jednym miejscu i na wczesnym etapie realizacji projektu. Nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli chodzi o nasz rodzimy ekosystem startupowy, mogę powiedzieć, że to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się ekosystemów w Europie i coraz bardziej atrakcyjny. Istnieją bardzo liczne instytucje, organizacje i programy wspierające startupy na każdym etapie jego rozwoju.

Jednak informacja na ten temat jest bardzo rozproszona. Na przykład brakowało źródła wiedzy, z którego dowiedziałbym się jakie są opcje i możliwości na każdym etapie: inkubacji, poszukiwania finansowania lub pierwszego inwestora, partnera, oraz na późniejszych etapach, np. akceleracji, skalowania i kolejnych rund finansowania.

Teraz mam już dużo większą wiedzę na ten temat, ale cały czas trzeba być na bieżąco co się dzieje w branży startupowej. Wasz portal jest w tym bardzo pomocny!

Autor: Piotr Szydlik, neurochirurg, założyciel i prezes zarządu Evispine