Potroiliśmy przychód i podpisaliśmy umowę z PKO Bankiem Polskim. Podsumowanie roku Vindicat

Dodane:

Bogusław Bieda Bogusław Bieda

Potroiliśmy przychód i podpisaliśmy umowę z PKO Bankiem Polskim. Podsumowanie roku Vindicat

Udostępnij:

Potroiliśmy przychód w stosunku do 2018 roku, podpisaliśmy kilka większych umów, m.in. z PKO Bankiem Polskim oraz zostaliśmy półfinalistami programu UPC Polska THINK BIG: Grow Smarter! Vindicat podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Vindcat.pl to legaltech, automatyzujący procesy związane z samodzielną windykacją z uwzględnieniem prewencji, monitoringu płatności, windykacji polubownej, sądowej i egzekucyjnej. To narzędzie skierowane do firm z segmentu Micro i MSP.

Potroiliśmy przychód

Biznesowo potroiliśmy nasz przychód w stosunku do 2018 roku. Zaczynamy rozmawiać o milionach, a nie setkach tysięcy złotych, co pokazuje dobry kierunek.

Nadal jednak inwestujemy w model, jego promocję oraz budowanie świadomości innowacyjnego rozwiązania wśród korporacji i przedsiębiorców.

Podpisaliśmy kilka większych umów, m.in. z PKO Bankiem Polskim w ramach programu Let’s Fintech, jesteśmy uczestnikiem programu EYnovation. Testujemy różne modele oferty produktu i różne kanały dystrybucji produktu.

Obecnie jesteśmy w branży liderem w zakresie szeroko rozumianego obszaru Digital Marketing, w szczególności SEO, co bardzo wzmacnia nasz model np. w oferowaniu klientom giełdy długów.

Jesteśmy stałym uczestnikiem spotkań: „Panoramy polskiej sceny legaltechowej”, otrzymaliśmy wyróżnienie Gazety Finansowej – jako najlepszy produkt dla MSP, zostaliśmy półfinalistami programu UPC Polska THINK BIG: Grow Smarter! i na koniec roku zostaliśmy zdobywcą medalu na Międzynarodowym Kongresie Biur Rachunkowych Targi Kielce w kategorii: Technologia, Cyfryzacja i Elektronizacja. Te wyróżnienia i nagrody pokazują, że rynek docenia nasze innowacyjne rozwiązanie.

Skalowanie biznesu

Do największych wyzwań minionego roku należało skalowanie biznesu, w tym podpisanie umów z kilkoma korporacjami, które w swoim portfelu obsługują klientów MSP, aby móc oferować nasz produkt w formule Value Added Service (VAS). Dużą część planu udało się zrealizować, na niektóre efekty poczekamy jeszcze do pierwszego kwartału 2020 roku.

W 2019 roku oczekiwaliśmy pierwszego dużego przełamania liczby użytkowników – z kilku na kilkanaście tysięcy. Okazuje się, że budowanie świadomości i zaufania to proces rozłożony na 3-5 lat. To ciężka praca zespołu i testowanie skutecznych rozwiązań dotarcia do potencjalnych grup klientów.

Wielu ekspertów rynku twierdzi, że nasz model rozwija się prawidłowo i na prawdziwe skalowanie jeszcze trzeba poczekać tzn. nadal ciężko pracować, bo z czekania jeszcze nikt wartości nie zbudował.

Branża zarządzania wierzytelnościami nadal ma bardzo duży potencjał

Bardzo wielu przedsiębiorców nie podejmuje żadnych działań, celem odzyskania należnych im pieniędzy, bojąc się np. utraty relacji z klientem. Wielu jeszcze nie rozumie, że na wystawieniu faktury, nie kończy się proces i trzeba stosować prewencję i monitoring, który w ciągu 30 dni od daty płatności poprawia cash flow firmy o 30%.

Niestety pojawiają się pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego, spadek zamówień, problemy branży budowlanej, wzrost zatorów płatniczych – to wskazuje, że potencjał będzie jeszcze większy i tym bardziej, przedsiębiorcy będą poszukiwali skutecznych narzędzi do zarządzania swoimi wierzytelnościami.

To dla nas szansa na szybsze skalowanie narzędzia. Mamy nadzieję, że jedna z naszych innowacji, czyli giełda długów, będzie coraz częściej wykorzystywana nie tylko przez przedsiębiorców segmentu MSP ale również przez korporacje, które szukają skuteczności i obniżania kosztów windykacji na etapie polubownym.

Zamierzamy znów potroić przychód

Ponadto dalej będziemy intensyfikować pracę na rzecz rozwoju modelu. W narzędziu pojawi się kilka nowinek technologicznych. Będziemy kontynuowali uczestnictwo w programach akceleracyjnych LET’S FINTECH WITH PKO BANK POLSKI, EYnovation oraz rozmawiali z innymi organizacjami na temat obustronnej współpracy w zakresie szerokiej edukacji rynku.

Skoro już jesteśm przy ekosystemie startupowym, wspomnę, że na rynku jest wiele ciekawych programów akceleracyjnych, które pomagają rozwijać się startupom.

Im ciekawsze projekty, tym większa szansa na wsparcie. Coraz skuteczniej rozwijają się Kluby Inwestorów Prywatnych – Business Angels, sami korzystamy ze wsparcia Cobin Angels, który ma swój wkład w skuteczny rozwój firmy.

Dużym wyzwaniem w ekosystemie startupowym jest cały czas skuteczny sposób pozyskiwania kapitału na rozwój. Często te procesy są długoterminowe vs. oczekiwania właścicieli, co mocno wpływa na rozwój pomysłów i sposób zarządzania kosztami w momencie, kiedy firmy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów biznesowych.

I w tym obszarze cały czas widzę potencjał do wypracowywania skutecznych metod współpracy.

Autor: Bogusław Bieda, prezes zarządu Vindicat