Pokaż mi swój pomysł, a pomogę Ci rozwinąć globalny biznes. Startup Sauna w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Startup Sauna, fiński akcelerator biznesu zawitał po raz pierwszy do Gdańska. 10 września 2015 r. w ramach wydarzenia Startup Sauna in Gdańsk odbyły się prezentacje 15 trójmiejskich startupów przed międzynarodowym jury. Zwycięski pojedzie do Helsinek na konferencję startupową – Slush.

Po raz pierwszy w Trójmieście i po raz drugi w kraju (po Krakowie), udało się zorganizować w Polsce wydarzenie z serii Startup Sauna, przedstawiające najciekawsze pomysły biznesowe z ambicjami podboju globalnych rynków. Wydarzenie odbyło się w nowej, otwartej w czerwcu 2015 r. przestrzeni rozwoju innowacji O4 w Olivia Business Centre. Zorganizowane zostało dzięki aktywności i staraniom tworzących tę przestrzeń osób wraz z fińską organizacją Startup Sauna, czyli organizatorów Slush, największej konferencji startupowej. Współorganizatorami wydarzenia były wszystkie podmioty animujące środowisko startupowe w Trójmieście, w tym: Gdański Inkubator przedsiębiorczości STARTER, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Business Link Trójmiasto oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Na zdjęciu: Iris Check, uczestnik Startup Sauna in Gdańsk | fot. materiały prasowe 

Celem Startup Sauna in Gdańsk było wsparcie startupowców przez mentorów i coachów rzetelną informacją zwrotną o przedstawionych pomysłach. W gronie coachów trójmiejskiej edycji znaleźli się biznesmeni oraz inwestorzy: Peter Vesterbacka (twórca marki Angry Birds), Artturi Tarjanne (Nexit Ventures), Jarmo Kuusivuori (Wolfcorner), Harri Myllylä (East Wings Venture Accelerator), Pierre-Olivier Monteil (Playsoft Polska), Maciej Grabski (Olivia Business Centre), Łukasz Osowski (Amazon, założyciel Ivona Software).

Mentorzy wysłuchali 15 prezentacji i wyłonili sześć zespołów, które w następnym etapie miały szansę skorzystania z indywidualnych konsultacji biznesowych z każdym ze ekspertów. Do ścisłego finału przeszły: 5pillows, Dr Pocket, Iris Check, Professor Why, Quantum Lab i RoomAuction. Ostatecznie mentorzy nagrodzili zaproszeniami do wzięcia udziału w konferencji Slush kaliningradzki zespół Iris Check – autorów systemu pozwalającego na wczesne wykrywanie ADHD (a w perspektywie – także innych chorób) u dzieci.

Firmy, które prezentowały się przed mentorami i inwestorami to zarówno początkujące startupy, jak i rozwinięte biznesy, prężnie działające na międzynarodowych rynkach. Według Jaakko Hynynena, koordynatora projektu Startup Sauna, gdańską edycję wyróżniała jakość i oryginalność pomysłów na tle innych edycji z tego cyklu organizowanych w innych miejscach w Europie – Posiadacie firmy, które szybko się rozwijają, działają inteligentnie i globalnie, dostarczając godnych podziwu rozwiązań dla klientów. Standardowo spotykamy bardzo młode zespoły, bez rozwiniętego produktu, często na etapie pomysłu. W Gdańsku poziom prezentacji był zaskakująco wysoki, przede wszystkim ze względu na świadomość biznesową firm, które tu zobaczyliśmy. Przeważnie z piętnastu prezentacji, dwie wyglądają solidnie i przedstawiają interesujący projekt. W przypadku zespołów z Trójmiasta, takich zespołów była połowa, a to oznacza, że wasza ekosystem biznesowy działa prężnie i będzie się rozwijać – powiedział.

O randze i znaczeniu projektu Startup Sauna in Gdańsk mówi jeden z mentorów – Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre. – Wydarzenie to pokazało po raz kolejny, że Olivia Business Centre to więcej niż budynki. Wspieramy rozwój innowacyjnych pomysłów biznesowych i robimy to na wielu polach, oferując nie tylko przestrzeń do budowania firm, ale także nasze międzynarodowe relacje z partnerami na całym świecie. Olivia Business Centre jako miejsce, a O4 jako przestrzeń i społeczność tworzą idealne warunki do rozwoju takich projektów, jakie mieliśmy okazję dzisiaj zobaczyć. Cieszy mnie podkreślany przez naszych przyjaciół z Finlandii wysoki poziom konkursu, bo to pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze w zamierzeniach eksportu pomorskich pomysłów biznesowych na cały świat – powiedział.

O poziomie i jakości prezentowanych pomysłów biznesowych mówi jeden z międzynarodowych gości – Artturi Tarjanne, General Partner w Nexit Ventures, funduszu inwestycyjnego z siedzibami w Helsinkach, Sztokholmie i Dolinie Krzemowej. – Jako coach Startup Sauny staram się odwiedzić jak najwięcej miejsc. Wydarzenie w Gdańsku to jedno z najlepiej zorganizowanych Startup Saun. Duże wrażenie zrobiły na mnie wysokiej jakości prezentacje oraz świetna znajomość angielskiego wśród uczestników – komentuje.

O tym co jest najważniejszym czynnikiem do osiągnięcia globalnego sukcesu mówi Jarmo Kuusivuori Wolfcorner i Startup Sauna – Startupy muszą przede wszystkim dobrze się skalować, mieć jasno określony model wejścia na rynek i, oczywiście, oferować klientowi prawdziwie unikalną wartość. To proste warunki, ale ostatecznie wszystkie z nich muszą zostać spełnione, aby startup odniósł sukces na świecie. Niektóre startupy nie doceniają konkurencji lub nie sprawdzają dostatecznie starannie potrzeb rynku, a jedynie kopiują pewne rozwiązania. Tymczasem to właśnie przemyślane odróżnienie się od innych często decyduje o sukcesie przedsięwzięcia. Kilka ze startupów, które dziś się zaprezentowały, mają pod tym względem naprawdę duży potencjał – powiedział.

O sile informacji zwrotnej i możliwościach nawiązania nowych relacji biznesowych mówi Patryk Lewandowski z projektu Outsounders. – Nie zawiodłem się udziałem w projekcie, to mimo tego, że mój zespół nie zakwalifikował się do części couchingu personalnego. Nasz projekt jest w początkowej fazie rozwoju, czeka nas mnóstwo pracy, a dzięki możliwości spotkania tylu wartościowych osób w jednym miejscu otrzymaliśmy szansę weryfikacji naszego modelu biznesowego i nawiązania nowych kontaktów. Przyjechaliśmy dokładnie po to, a dzięki O4 mieliśmy taką możliwość. Mam nadzieje, że takich inicjatyw będzie więcej – mówi.

O projekcie Startup Sauna in Gdańsk i mentorach mówi Łukasz Miądowicz, który współtworzy wydarzenia trójmiejskiego ekosystemu biznesowego, CEO Appsterds. –Takich wydarzeń w Gdańsku nadal brakuje, dlatego bardzo się cieszę, że O4 nawiązało współpracę ze Startup Sauna i że dzięki temu ktoś stąd pojawi się na konferencji Slush. Wszystko idzie w bardzo, bardzo dobrym kierunku, po amerykańsku. Kiedy zakładałem swoją pierwszą firmę trzy lata temu, w Gdańsku nie było takich eventów, musieliśmy wyjeżdżać za granicę, żeby się pokazać. A myślę, że dla wielu startupów najistotniejszą rzeczą jest to, żeby pokazać produkt, dostać mocny feedback i wyciągnąć wnioski. Dzięki naprawdę dobrym mentorom, posiadającym z pewnością dużą sieć kontaktów, wiedza o trójmiejskich startupach i całym tym środowisku pójdzie w świat. Ich doświadczenie pokazuje drogę jaką można przejść: od startupowca i pracy w garażu, przez sprzedaż aż po stanie się funduszem seedowym czy VC. Wiedza, którą można było pozyskać na takim wydarzeniu jest niebagatelna dla rozwoju nowych pomysłów biznesowych – komentuje.