Pokonaj smog i wygraj 100 tys. zł

pokonaj smog i wygraj 100 tys zl
Udostępnij:
Do 30 października trwają zapisy na Smogathon – wydarzenie, którego celem jest znalezienie technologicznego rozwiązania problemu smogu. Na autorów najciekawszego projektu czeka nagroda w wysokości 100 tys. złotych.

Zgłoszenie do udziału w Smogathonie jest bezpłatne – wystarczy odwiedzić stronę internetową wydarzenia, www.smogathon.com. Organizatorzy nie stawiają chętnym do uczestnictwa żadnych ograniczeń: swój antysmogowy projekt mogą zgłaszać naukowcy, studenci, inżynierowie i przedsiębiorcy. Nie ma też znaczenia, w jakiej fazie rozwoju jest projekt. Musi tylko w jakiś sposób bazować na technologii. – Może to być nowe źródło energii, osobisty czujnik smogu, domowy oczyszczacz powietrza, aplikacja edukacyjna, drony badające zanieczyszczenie… Tutaj nie ma limitów! – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca imprezy.

Maksymalnie 25 zespołów z najciekawszymi pomysłami zostanie zaproszonych na Smogathon Bootcamp, który odbędzie się 26-27 listopada w Krakowie. Tam przez 24 godziny będą rywalizować o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł. – Co istotne, jest to nagroda w gotówce, bez przejmowania żadnych udziałów w projekcie. Startupowcy dobrze wiedzą, że nie jest to regułą w wielu konkursach tego typu – zaznacza Ryś.

Wsparcie uczestnikom zapewni zespół uznanych mentorów, również zagranicznych. Wśród nich znaleźli się m.in. Piotr Wilam, jeden z pionierów internetu w Polsce, Andrzej Targosz, inwestor i jeden z pomysłodawców konferencji startupowej Bitspiration, Wojciech Burkot, inwestor i były szef IT w Allegro oraz Sergio Martinez Gonzalez z firmy Cisco.

Zwycięzca Smogathonu zostanie wyłoniony w trakcie Gali Finałowej imprezy, jaka odbędzie się 28 listopada w krakowskim kinie Kijów.Centrum.

Antysmogowa impreza nieprzypadkowo organizowana jest w Krakowie. Stolica Małopolski znajduje się w pierwszej trójce miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Komisja Europejska alarmuje, że na 50 takich aglomeracji aż 33 znajduje się w Polsce. Wedle różnych szacunków, schorzenia wywołane zanieczyszczeniem powietrza przyczyniają się przedwczesnych zgonów od 40 tys. do nawet 47,3 tys. Polaków rocznie (dane HEAL Polska i Europejskiej Agencji Środowiska). Dla porównania, liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych w całym kraju wyniosła w 2015 r. ok. 3 tys. Najnowszy raport WHO również nie pozostawia na Polsce suchej nitki: w samej Warszawie wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza i ich nieobecność w pracy pochłaniają rocznie od 6 do 18 mld zł rocznie.

Dotychczas do udziału w Smogathonie zgłosili się uczestnicy m.in. z Danii, Włoch i Polski.

– Zanieczyszczenia powietrza zabijają ludzi na całym świecie, a rozwiązania technologiczne mają globalny potencjał – mówi Ryś. Klip promujący imprezę (w rolach głównych m.in. Bartłomiej Gola, Michał Sadowski, Paweł Tkaczyk) obejrzało 36 tys. osób.

Tegoroczny Smogathon to druga edycja wydarzenia. Jeden z zespołów uczestniczących w imprezie w ubiegłym roku właśnie wprowadził na rynek prototyp nowoczesnych mierników czystości powietrza, a ich firma Airly jest wyceniania na niemal 5 mln zł.

Partnerami tegorocznego Smogathonu są: Komisja Europejska, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, Alior Bank, Codewise, Electrolux, Krakowski Park Technologiczny.

MamStartup jest patronem medialnym wydarzenia