Polacy przesyłają miliony do Polski na święta

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Pomimo niekorzystnych prognoz oraz niestabilnej sytuacji funta po Brexicie Polacy nadal chętnie przesyłają pieniądze do Polski, szczególnie w okresie przedświątecznym. Według oszacowań kwota łącznych transferów pieniężnych może w tym roku osiągnąć rekordową sumę.

Zdjęcie główne artykułu by picjumbo.com

W 2015 roku liczba Polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowe 831 tysięcy według Office of National Statistics. Polacy na wyspach, którzy wyjechali z kraju za zarobkami, często przesyłają zarobione pieniądze do Polski, najczęściej aby wesprzeć mieszkającą tam rodzinę lub na spłatę różnego rodzaju kredytów.

Narodowy Bank Polski szacuje, że Polacy przebywający w krajach Unii Europejskiej przesyłają spowrotem do Polski 4 miliardy euro. Duża część tej kwoty pochodzi od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Suma ta jednak nie jest rozłożona równomiernie w ciągu całego roku. Duża część pieniędzy jest wysyłana w okresie świątecznym, w szczególności w miesiącach przed świętami. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że okres świąteczny wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami.

Firmy w Wielkiej Brytanii zajmujące się transferami pieniężnymi przewidywały, że niestabilny funt oraz niepewna sytuacja po Brexicie wpłynie niekorzystnie na ilość pieniędzy, którą emigranci będą chcieli przesyłać za granicę. Według statystyk firmy TransferGo w zeszłym roku w samym listopadzie oraz październiku Polacy przesłali ok. £4mln z Wielkiej Brytanii do Polski. Jenak w tym roku kwota ta została już prawie podwojona i wynosi £7mln, pomimo niekorzystnych prognoz. Wskazuje to na to, że chociaż kurs funta jest niestabilny, popyt na przelewy międzynarodowe nadal się utrzymuje, a biznesy, które specjalizują się w tego typu usługach niekoniecznie muszą się martwić.

– Spodziewamy się, że do końca listopada Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii przeleją przynajmniej dwukrotność tego co w zeszłym roku, a jeśli wzrastająca pozycja funta się utrzyma, wówczas być może osiągniemy nawet rekordowe £10mln” zapewnia Paulina Kafara manager TransferGo na Polskę. „Średnia kwota jaką jednorazowo przelewają Polacy waha się w ciągu roku pomiędzy £300 a £500, a w okresie około świątecznym sporo przelewów przekracza nawet £700 – dodaje Paulina Kafara.

Wydaje się, że niestabilna sytuacja funta nie powstrzymuje Polaków od wspierania bliskich finansowo w czasie przedświątecznym.