Polacy w 400 najlepszych na świecie

Dodane: 13.08.2013

Mam Startup

Udostępnij:

Co dwa lata pod auspicjami ONZ odbywa się “World Summit Award” - konkurs na najlepsze internetowe projekty spośród państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tegorocznej edycji cztery projekty z Polski weszły do półfinałowej grupy 400 najlepszych projektów wyłonionych spośród 5000 nom

Co dwa lata pod auspicjami ONZ odbywa się “World Summit Award” – konkurs na najlepsze internetowe projekty spośród państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tegorocznej edycji cztery projekty z Polski weszły do półfinałowej grupy 400 najlepszych projektów wyłonionych spośród 5000 nominowanych.

World Summit Award to ogólnoświatowy konkurs na najlepszy projekty internetowe organizowany pod egidą ONZ. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku, każda kolejna odbywa się co dwa lata. Każdy kraj członkowski OZN, a jest ich obecnie 193, ma swojego referenta, który nominuje wyróżniające się projekty po jednym do każdej z ośmiu kategorii. Do tej pory projekty z Polski wygrywały dwukrotnie – w 2003 roku (ydp.com.pl) i 2009 roku (avaguide.net).

W tegorocznej szóstej edycji termin nominowania i opisywania projektów zakończył się 25 sierpnia. Na początku sierpnia zebrało się 48 osobowe, międzynarodowe jury, które dokonało pierwszej selekcji zgłoszonych projektów. Spośród 5000 projektów wyłonili oni 400 projektów, które przeszły do dalszego etapu.

Co bardzo istotne wśród 400 projektów znalazły się cztery projekty z Polski:

  • KinecTranslator.com jest to system, który będzie tłumaczył język migowy na język mówiony za pomocą kamer kinect. Projekt realizowany jest przez Przemka Kuśmierka z www.migam.pl zajmującego się językiem migowym i technologią – twórcy podejmują próbę popularyzowania języka migowego, oraz wspierają osoby głuche w ramach projektu „I speak sign language”.
  • OVL Online Courses jest projektem, który zmienia podejście do edukacji zawodowej. Umożliwia ekspertom w swoich dziedzinach zarabianie na dzieleniu się wiedzą oferując kompleksowe wsparcie w zakresie projektowania, produkcji i promocji interaktywnych kursów online. Pierwszy kurs „Electronic Music Production” zyskał ponad 1000 uczestników i bardzo pozytywne recenzje z całego świata.
  • PricePanorama.com jest narzędziem do monitorowania cen i dostępności produktów w internecie. System obecnie dedykowany jest dla rynku biznesowego (e-sklepów, producentów, dystrybutorów czy importerów). Od małych sklepów po duże korporacje PricePanorama wspiera budowanie polityki cenowej i pozwala lepiej zarządzać własnym asortymentem. W planach na kolejne lata jest także aplikacja mobilna skierowana do klientów końcowych, nie tylko do biznesu.
  • MindTheKids.me jest niezależnym wydawcą książek i aplikacji edukacyjnych dla dzieci. Dotychczas opublikowali blisko 20 książek w Polsce i we Włoszech oraz 4 aplikacje dla użytkowników iPhone/ iPad. Są też zwycięzcami konkursu na najciekawszy projekt IT Startup Fest 2011. Jedną z aplikacji jest „How to Draw/ Jak narysować” to aplikacja do nauki rysowania oparta na serii książek o tym samym tytule. Słuchając lektora i śledząc ruchy ołówka na ekranie krok po kroku można nauczyć się rysować psa, kota, samolot, szkielet czy hipopotama.

Czwórka półfinalistów z Polski z niecierpliwością oczekuje teraz na dzień 29 sierpnia, kiedy to w Talinie rozpoczną się obrady wyłaniające finałową 40, czyli po 5 projektów w każdej kategorii. To właśnie ta finałowa czterdziestka uda się 23 października na Sri Lankę na “WSA Global Congress 2013” gdzie zostaną wyłonieni zwycięzcy.

Wprawdzie w WSA nie ma żadnych nagród rzeczowych, to zwycięstwo w tym konkursie daje dostęp do niesamowitych kontaktów, które mogą być niesamowitym przyśpieszeniem i promocją zwycięskich projektów na arenie międzynarodowej – dodaje Jakub Lebuda, jeden z krajowych referentów WSA 2013.

źródło: informacja prasowa