Polacy znaleźli sposób na produkcję tańszych paneli słonecznych. Technologia XTPL za rok trafi na rynek

polacy znalezli sposob na produkcje tanszych paneli slonecznych technologia xtpl za rok trafi na rynek
Udostępnij:
Technologia opracowana przez zespół polskich inżynierów i przedsiębiorców z XTPL pozwala na nadrukowanie na folię lub szkło siateczki bardzo cienkich drucików, z których każdy jest kilkusetkrotnie węższy od ludzkiego włosa i przewodzi prąd. Dzięki temu produkcja ogniw fotowoltaicznych ma być tańsza.

Na zdjęciu (od lewej): Maciej Adamczyk, Filip Granek i Sebastian Młodziński, zarząd XTPL | fot. materiały prasowe

XTPL rozwija technologię precyzyjnego druku nanomateriałów. Umożliwia ona między innymi wytwarzanie przezroczystych warstw przewodzących, transparentnych dla światła i jednocześnie doskonale przewodzących prąd elektryczny. Warstwy te są niezbędnym elementem na przykład elastycznych ogniw słonecznych albo wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, które będą zużywały mniej energii. 

Nadruk na folię i szkło 

– Głównym atutem rozwijanej przez nas technologii jest możliwość wytworzenia ultraprecyzyjnych struktur metodą, która jest skalowalna i może być tania. Mówimy tu o technologii drukowania, a nie o złożonych i wieloetapowych procesach takich jak fotolitografia, znana z obszaru wytwarzania urządzeń półprzewodnikowych na przykład mikroprocesory lub układy pamięci komputerowej – mówi współtwórca i dyrektor generalny XTPL Filip Granek. 

Wyjaśnia, że dzięki opracowanej przez jego zespół technologii będzie możliwe, aby nadrukowywać na folię lub szkło siateczkę bardzo cienkich drucików, z których każdy jest kilkusetkrotnie węższy od ludzkiego włosa i przewodzi prąd. Jego zdaniem przezroczyste przewodniki tego typu mogą już za kilka lat stać się elementami cienkowarstwowych ogniw słonecznych i w efekcie ich produkcja będzie wydajniejsza i tańsza. 

Sprzedaż technologii   

– Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale każdy panel fotowoltaiczny czy wyświetlacz składa się z wielu różnych warstw, które ułożone są kolejno na sobie jak na kanapce. Każda z tych warstw pełni inną funkcję – mówi. Jedna z nich odpowiada za przewodnictwo prądu i w tym zakresie może wykazać się całkiem dobrymi parametrami. – My odkryliśmy sposób na to, aby „całkiem” zamieniło się w „bardzo dobrze” – dodaje Filip Granek. 

Rozwiązanie opracowane przez jego zespół będzie sprzedawane między innymi producentom paneli fotowoltaicznych, wyświetlaczy i elastycznej elektroniki. Polacy nie będą natomiast dostarczać gotowych produktów końcowych, ale jedynie ich elementy, więc to od producentów będzie zależało w jaki sposób wykorzystają technologię XTPL. 

Drukarki i tusze 

– Pierwszym etapem naszego planu jest sprzedaż drukarki laboratoryjnej i nanotuszów do centrów R&D dużych korporacji działających w obszarze wysokich technologii. Będziemy również współpracowali z międzynarodowymi instytutami badawczymi – mówi współzałożyciel firmy Sebastian Młodziński. Wyjaśnia, że celem tego etapu jest udostępnienie technologii naukowcom i twórcom. 

Dzięki temu będą zarabiać dwa razy. Pierwszy podczas sprzedaży drukarek i drugi podczas sprzedaży nanotuszów, co będzie procesem powtarzalnym. Do tego planują budowę i sprzedaż rozwiązania, które znajdzie zastosowanie w masowej produkcji. Mowa tu o drukarkach przemysłowych i pasujących do nich tuszów. 

Plany 

– Dziś skupiamy się przede wszystkim na wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmiemy udział w konferencji AUTM 2017 Annual Meeting oraz zbliżających się targach Printed Electronics Europe w Berlinie. Wydarzenia te gromadzą światowych specjalistów zajmujących się nowymi technologiami oraz ich transferem – mówi Młodziński. Zaprezentują tam pierwszą wersję drukarki laboratoryjnej i mają nadzieję pozyskać klientów. 

Natomiast do końca roku planują zakontraktować pierwsze beta testy, a w 2018 sprzedawać już drukarki razem z tuszami. Jednocześnie pracują nad skalowaniem technologii i osiągnięciem kolejnych kamieni milowych. Jednym z nich jest zdobycie zainteresowania globalnych graczy i inwestorów opracowaną przez zespół technologią.