PolakPotrafi.pl - zaszczepić ideę crowdfundingu

polakpotrafipl zaszczepic idee crowdfundingu
Udostępnij:
Wiosną wiele miejsca poświęciliśmy idei crowdfundingu i rodzącym się wówczas polskim serwisom zainspirowanym amerykańskim Kickstarterem. Dziś rozmawiamy ponownie z Jakubem Sobczakiem, menadżerem projektu PolakPotrafi.pl.

Wiosną wiele miejsca w naszym serwisie poświęciliśmy idei crowdfundingu (finansowania społecznościowego) i rodzącym się wówczas polskim serwisom zainspirowanym amerykańskim Kickstarterem. Dziś rozmawiamy ponownie z Jakubem Sobczakiem, menadżerem projektu PolakPotrafi.pl.

Jakubie, ostatni raz rozmawialiśmy na łamach MamStartup.pl o projekcie PolakPotrafi.pl w marcu tego roku. Wówczas dopiero startowaliście. Co wydarzyło się od tamtego czasu?

W czasie od uruchomienia portalu na PolakPotrafi.pl sfinansowanych zostało 7 projektów na łączną kwotę ~31.000zł! Udało się także w tym czasie osiągnąć kilka rekordów, takich jak największa liczba wspierających jeden projekt (111 osób wsparło projekt Bungee), najwyższe wsparcie ponad zakładaną kwotę (ponad 210% kwoty) oraz najwyższa kwota wsparcia pojedynczego projektu.

Oprócz tego, dzięki wsparciu użytkowników naszego portalu, Polska była reprezentowana przez Monikę Szymanek na konkursie Miss Deaf International 2011 w Stanach Zjednoczonych, o czym zresztą można było usłyszeć w radiu, telewizji i w prasie [m.in. w głównym wydaniu Wiadomości - Red.]. Zdjęcia z imprezy dostępne są na  http://missdeafinternational.com/ oraz http://monikaszymanek.com/. Monika Szymanek otrzymała nagrodę w kategorii "Best Swimwear Walk".

Niedługo po uruchomieniu Waszego serwisu rozgorzała dyskusja na temat problemów prawnych, które mogą napotkać serwisy wspierające finansowanie społecznościowe. Udało się Wam uniknąć tego typu przygód?

Owszem, pojawiały się różne informacje i głosy tego typu. Wszystko dokładnie przeanalizowaliśmy ponownie i zleciliśmy dodatkowe ekspertyzy prawne. To pozwoliło nam utwierdzić się w przekonaniu, że działalność portalu jest zgodna z polskim prawem :-)

W momencie kiedy startowaliście ze swoim projektem pojawiły się inne, podobne platformy. Dziś Wasz startup wydaje się być w najlepszej formie. Jaka jest Wasza recepta na sukces?

Faktycznie, pojawiły się różne platformy tuż po naszym starcie, jednak nie wiemy, co się z nimi obecnie dzieje. Trudno nawet powiedzieć, że na dobre one ruszyły.

Naszą receptą na sukces jest przede wszystkim to, że z góry nie odrzucamy żadnych zgłoszeń. Każde z nich czytamy i podpowiadamy, jak je ulepszyć, co zrobić, żeby były bardziej czytelne i przejrzyste, pomagamy w układaniu nagród. Jeśli jakieś projekty nie nadają się do umieszczenia na portalu, staramy się wytłumaczyć danej osobie dlaczego tak jest i co, według nas, powinna ona zrobić, abyśmy mogli ten projekt przyjąć.

Poza tym, z pewnością naszym dużym atutem jest świetna domena internetowa, idealnie oddająca charakter portalu oraz duży nakład pracy, jaki wkładamy w promowanie naszego serwisu na różnych wydarzeniach.

Jak wiele projektów zgłasza się do Was dzisiaj?

Codziennie grono zarejestrowanych użytkowników portalu powiększa się i otrzymujemy naprawdę sporo zgłoszeń! Trudno dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od konkretnego dnia. Oczywiście cieszymy się z napływu nowych projektów - im więcej tym lepiej! Zachęcamy do przesyłania nam Waszych pomysłów! Jednocześnie przepraszamy, jeśli  odpowiemy na Wasze zgłoszenie w ciągu kilku godzin, a nie minut... mamy nadzieję, że nam to wybaczycie :-)

Korzystając z okazji, pozwolę sobie przypomnieć wszystkim, że powodzenie projektu zależy też od pracy włożonej w jego poprawne stworzenie. Wymagamy, żeby każdy projekt miał film promocyjny, dokładny opis i zachęcające nagrody już od najniższych progów wsparcia. Są to trzy główne rzeczy, które twórca projektu musi nam dostarczyć i mimo, że nie wymagają one dużego wkładu pracy, niektórzy z Was wycofują się na tym etapie.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się do nas z prośbą o pomoc, a my bardzo chętnie jej udzielimy! Niestety, wszystkiego za Was nie możemy zrobić. Nawet najlepszy projekt po publikacji na PolakPotrafi.pl wymaga Waszego wsparcia i reklamowania go wśród swoich znajomych i nie tylko :-)

PolakPotrafi.pl jest już sprawnie działającym serwisem. Kiedy stanie się rentownym biznesem?

PolakPotrafi.pl faktycznie działa sprawnie, jednak dopóki idea finansowania społecznościowego nie zagości w umysłach Polaków na dobre, PolakPotrafi.pl nie będzie pobierał żadnych opłat oprócz tych za obsługę płatności.

Myślimy, że realnym terminem osiągnięcia rentowności przez PolakPotrafi.pl jest perspektywa co najmniej kolejnych 12-24 miesięcy.

Czego możemy spodziewać się po serwisie PolakPotrafi.pl w najbliższym czasie? Jakie macie plany na dalszy rozwój?

Oczywiście PolakPotrafi.pl będzie się rozwijał i już wkrótce czeka nas kilka zmian - na różnych frontach. Póki co nie zdradzimy dokładnie tego, co mamy w planach :-) Mogę jedynie powiedzieć, że będą to nie tylko usprawnienia, ale także i nowe możliwości, które w bardzo ciekawy sposób uzupełnią crowdfundingowy model działania portalu. Zgłasza się do nas bardzo dużo ciekawych ludzi, a także inwestorów, w sprawie nawiązania współpracy i szerzenia idei naszego portalu.

Zapraszam do śledzenia na bieżąco naszego bloga, profilu na Facebooku lub na Twitterze.

Zobacz również:

Kickstarter - crowdfunding działa!

MegaTotal.pl - internauci są skłonni płacić za muzykę w sieci

Hive - Kraków to bardzo przedsiębiorcze miasto