Polscy naukowcy odnoszą sukcesy za granicą

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Aż troje naukowców z Polski zostało wyróżnionych w prestiżowym konkursie Intel International Science and Engineering Fair. Sukcesy te bardzo dobrze wróżą na przyszłość, gdyż impreza była pierwszym poważnym krokiem w karierze aż 27 noblistów.

Aż troje naukowców z Polski zostało wyróżnionych w prestiżowym konkursie Intel International Science and Engineering Fair. Sukcesy te bardzo dobrze wróżą na przyszłość, gdyż impreza była pierwszym poważnym krokiem w karierze aż 27 noblistów. Polacy prezentują swoje projekty dopiero od dwóch lat, a już zostali docenieni w kategoriach: zoologia, medycyna i zdrowie oraz biochemia.

Żaden nagrodzony projekt nie powstałby, gdyby nie wrodzona ciekawość jego twórców. Zainteresowania młodych naukowców są bardzo szerokie. Nie zniechęcają ich braki w wyposażeniu szkolnych pracowni. Często ważniejszy okazuje się dostęp do wiedzy i pomoc ze strony przyjaciół i nauczycieli. Już od jakiegoś czasu Polscy pedagodzy biorą udział w programach szkoleniowych, które pozwolą im w jeszcze ciekawszy sposób przekazywać wiedzę swoim podopiecznym. Projekty te niejednokrotnie są wspierane przez duże firmy technologiczne, które nie boją się inwestować w innowacyjne projekty oraz ciekawe pomysły młodych wynalazców. Przykład stanowi firma Intel, która wyszkoliła do tej pory ponad 30 tysięcy nauczycieli w Polsce, a także wdrożyła w polskich szkołach multimedialne treści edukacyjne oraz oprogramowanie wspierające nauczanie.

Galeria sław

Kinga Panasiewicz, zdobywczyni II miejsca w kategorii medycyna i zdrowie podczas Intel ISEF 2013

Badane przez Kingę Panasiewicz osoby były podłączone do aparatu EEG i otrzymywały do rozwiązania różne zadania. Gdy mierzyły się z coraz trudniejszymi łamigłówkami, młoda naukowiec sprawdzała, co się zmienia w zapisie EEG, obrazującym pracę ich mózgu. Na tej podstawie laureatka ISEF opracowała własny program ćwiczeń, które mają jeszcze bardziej zsynchronizować obie półkule.

Anna Kuśnierczak, zdobywczyni III miejsca w kategorii zoologia podczas Intel ISEF 2012

Celem projektu było wykazanie jak w prosty sposób odbudować populację pszczół samotnic. Anna Kuśnierczak badała wpływ różnych ekosystemów: łąki, sadu, lasu i arboretum na rozrodczość murarki ogrodowej. Ta odmiana pszczoły jest wyjątkowo pożyteczna, gdyż zapyla aż 140 gatunków pszczoły. Aby móc przeprowadzić swoje badania Anna Kuśnierczak zbudowała 48 specjalnych gniazd, w których umieściła ponad 3 800 kokonów.

Jakub Nagrodzki, zdobywca IV miejsca w kategorii chemia podczas Intel ISEF 2012

Projekt Jakuba Nagrodzkiego był poświęcony syntezie trimetyloguanozynowych analogów kapu odpowiedzialnych za przekazywanie sygnału jaka substancja powinna znaleźć się jądrze komórkowym. Młody naukowiec opracował system umożliwiający przechytrzenie enzymów tak, aby móc wprowadzić do komórki pożądany obiekt np. lek. Wyniki jego badań zrobiły wrażenie na jury głównie ze względu na praktyczne zastosowanie w terapiach genowych.

Intel International Science and Engineering Fair w liczbach:

źródło: informacja prasowa