Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciągnęła w 2021 r. 96 inwestycji zagranicznych. Aż 37 pochodziło z Białorusi

Dodane: 10.01.2022

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciągnęła w 2021 r. 96 inwestycji zagranicznych. Aż 37 pochodziło z Białorusi

Udostępnij:

To był rekordowy rok dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Agencji w Polsce ponad 3,5 mld euro. Tak dobrze jeszcze nie było. To 800 mln euro więcej niż przed rokiem i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory roku 2019.
Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w 2021 roku była: Korea Południowa inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1967 miejsc pracy, Niemcy realizując projekty w kwocie 155 mln euro i generując 192 miejsca pracy oraz USA, których inwestorzy zaplanowali nad Wisłą inwestycje na łączną kwotę 363,91 mln euro, dając 5 414 miejsc pracy. Polska była w bieżącym roku atrakcyjnym miejscem dla rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: BSS(IT+SSC), B&R, elektromobilności, motoryzacyjnym, medycznym, elektronicznym, materiałów budowlanych i chemicznym.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciągnęła w 2021 roku 96 inwestycji zagranicznych, w tym aż 37 z Białorusi. – To ogromny sukces programu Poland. Business Harbour – podkreśla Minister Piotr Nowak. Dzięki niemu białoruscy specjaliści, startupy i firmy z branży IT otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – dodaje Nowak. Program Poland. Business Harbour okazał się dużym sukcesem PAIH i w lipcu został rozszerzony o kolejne kraje. Na liście znalazły się: Rosja, Ukraina, Armenia, Gruzja i Mołdawia. Agencja wraz z partnerami już pracuje nad jego dalszym rozszerzeniem.

Najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęło województwo mazowieckie, gdzie zlokalizowano 27 projektów, dolnośląskie – 15 oraz małopolskie i śląskie – 10 projektów. Jeżeli chodzi o wartość inwestycji to niekwestionowanym liderem jest województwo śląskie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu stawia przed sobą ambitne cele na rok 2022. Pomimo rosnącej konkurencji między krajami w zakresie pozyskiwania inwestycji. Prezes PAIH, Krzysztof Drynda jest przekonany, że za rok padnie kolejny rekord w obszarze BIZ: – Jako Agencja już dziś skupiamy się nie tylko na umacnianiu rozwoju ważnych dla kraju sektorach, ale także pozyskiwaniu inwestorów z branż przyszłości: elektromboliności, elektroniki i IT. Rok 2022 niesie ze sobą niepewność oraz ryzyko związane z nieodbudowanymi łańcuchami dostaw, które w bieżącym roku doprowadziły do kryzysu w branży motoryzacyjnej. Dołożymy wszelkich starań, by w kolejnym roku działać na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej. Ukazywać ją jako kraj przejmujący rolę produkcyjnego zagłębia Europy. Jeśli tylko ograniczenia pandemiczne na to pozwolą, planujemy nadal aktywnie pozyskiwać wysokojakościowe inwestycje z najbardziej perspektywicznych krajów jak Korea Południowa, Japonia, USA oraz promować Polskę na tych rynkach, z których w ostatnim czasie napływało do nas mniej inwestycji.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem