Polska aplikacja do przekazów pieniężnych na Ukrainę wchodzi do Włoch i Niemiec

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polska aplikacja do przekazów pieniężnych na Ukrainę wchodzi do Włoch i Niemiec

Udostępnij:

Założona w Polsce na początku 2019 r. platforma PayUkraine ma już 16 tys. użytkowników. Firma niedawno rozpoczęła współpracę z siecią Orange i największym ukraińskim bankiem PrivatBank, a jej usługi oferowane są już w trzech krajach: oprócz Polski również we Włoszech i w Niemczech.

– Współpraca z Orange ruszyła w sierpniu bieżącego roku i już mogę zdradzić, że od tego czasu średnio o 15 proc. wzrosła wysokość kwot, jakie przesyłają nasi użytkownicy – mówi Evgeny Chamtonau, współzałożyciel i prezes PayUkraine.

PlatformÄ™ oferujÄ…cÄ… tanie przelewy dla UkraiÅ„ców mieszkajÄ…cych w Polsce zaÅ‚ożyÅ‚ wraz z Aliaksandrem Horlachem na poczÄ…tku 2019 r. MisjÄ… fintechu jest zmiana przyzwyczajeÅ„ UkraiÅ„ców pracujÄ…cych za granicÄ… dotyczÄ…cych przekazywania pieniÄ™dzy do swojego kraju – przede wszystkim rodzinom pozostajÄ…cych na Ukrainie.

Według szacunków PayUkraine, za 60 proc. przekazów pieniężnych z Polski na Ukrainę odpowiadają kanały cyfrowe – przede wszystkim fintechy. Bardzo mały jest udział banków, pobierających dość wysokie opłaty np. za przewalutowanie i inne usługi. Pozostałe 40 proc. transferów polega wciąż na korzystaniu z anachronicznych i niezbyt bezpiecznych form przesyłania pieniędzy: np. przekazywaniu gotówki kierowcom TIR-ów, autobusów, wspólnych przejazdów (BlaBlaCar) czy pasażerom pociągów.

Na ten problem postanowili odpowiedzieć twórcy PayUkraine. – StworzyliÅ›my narzÄ™dzie, które pozwala przekazać pieniÄ…dze w sposób w peÅ‚ni bezpieczny, tani i natychmiastowy – pieniÄ…dze zazwyczaj po 15 minutach sÄ… na koncie przyjmujÄ…cego. Kurs na naszej stronie www.payukraine.com i w aplikacji PayUkraine jest korzystny, a opÅ‚ata za przelew to zawsze 6,99 zÅ‚. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i szyta na miarÄ™ przebywajÄ…cych poza granicami swojego kraju UkraiÅ„ców – tÅ‚umaczy Evgeny Chamtonau.

Firma zatrudnia obecnie 20 osób w Warszawie oraz w MiÅ„sku na BiaÅ‚orusi. Twórcy PayUkrainy planujÄ… podwoić bazÄ™ użytkowników do koÅ„ca tego roku – obecnie tempo wzrostu przekracza 30 proc. miesiÄ™cznie – oraz zaoferować usÅ‚ugÄ™ na kolejnych rynkach.

Ekspansja zagraniczna

W ostatnim miesiÄ…cu PayUkraine uruchomiÅ‚o swoje usÅ‚ugi również dla UkraiÅ„ców mieszkajÄ…cych w Niemczech. Ten kraj w styczniu 2020 r. zamierza w wiÄ™kszym stopniu otworzyć swoje granice dla ukraiÅ„skich pracowników. Szacuje siÄ™, że obecnie w Niemczech przebywa ok. 250 tys. UkraiÅ„ców. Podobnie liczna jest diaspora ukraiÅ„ska na terenie WÅ‚och, gdzie również można już korzystać z aplikacji PayUkraine. – Pół miliona ukraiÅ„skich obywateli w Niemczech i we WÅ‚oszech to tylko ostrożne szacunki. Niektóre analizy mówiÄ…, że Å‚Ä…cznie w obu tych krajach mieszka obecnie do miliona UkraiÅ„ców – mówi Chamtonau.

W Polsce dzięki nawiązaniu współpracy z Orange, użytkownicy aplikacji Mój Orange mogą bezpłatnie i bezpiecznie wykonywać transfery pieniędzy na Ukrainę za pośrednictwem PayUkraine. Partnerstwa podobnej skali fintech nawiązał również za granicą. Na Ukrainie współpracuje z największym tamtejszym bankiem PrivatBank, co przyspiesza otrzymywanie przelewów od PayUkraine przez klientów. Z jego usług korzysta ponad połowa Ukraińców, ma on na terenie całego kraju 2 tys. oddziałów oraz 7,2 tys. bankomatów.

Założyciele PayUkraine zapowiadają otwieranie działalności w kolejnych krajach, gdzie przebywa wielu Ukraińców. Na pomysł platformy wpadli w Polsce, dostrzegając niszę dla tego typu działalności.