Polska dziesiątym Państwem na świecie i drugim w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polska dziesiątym Państwem na świecie i drugim w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes

Udostępnij:

Przepisy prawne nie ułatwiają życia polskim przedsiębiorcom: Polska znalazła się na dziesiątym od końca miejscu w rankingu światowym i na drugim w rankingu europejskim stopnia skomplikowania otoczenia prawnego biznesu. To najgorszy rezultat od 2013 roku.

Wśród krajów charakteryzujących się najbardziej złożonymi przepisami dla biznesu w Europie zdaniem ekspertów raportu „Global Business Complexity Index” prym wiedzie Francja, za nią Polska. Na pierwszym miejscu światowego rankingu znalazła się z kolei Brazylia, a Francja okazuje się być również drugim najmniej przyjaznym pod względem stopnia skomplikowania zapisów prawnych krajem na świecie. Raport badał warunki prowadzenia biznesu w 77 krajach.

Różne rankingi, podobne wnioski

Jak Polska wypada w innych rankingach, biorących pod uwagę otoczenie prawne biznesu? Według kolejnego raportu skupione stricte na regulacjach prawnych, Ease of Doing Business Banku Światowego z 2020 roku, nasz kraj na 190 krajów plasuje się na 40. miejscu:

Z kolei według bardziej ogólnego raportu US News Best Countries Ranking z 2020 roku, nasz kraj zajmuje bardzo podobną, bo 43. pozycję (choć trzeba przyznać, że w badaniu pod uwagę wzięto tylko 73 kraje). W tym zestawieniu pod uwagę wzięto liczne czynniki takie jak zwinność gospodarki, przedsiębiorczość, jakość życia, innowacyjność oraz otwartość państwa na biznes (regulacje, podatki, biurokratyzacja):

Co do samej otwartości państwa, którą możemy porównać z wynikami rankingu grupy TMF, to tutaj również widać zdecydowany problem z otoczeniem podatkowym:

 

W czym tkwi problem?

Jak mówi cytowana w informacji prasowej Raportu Joanna Romańczuk, Dyrektor Zarządzająca TMF Group w Polsce, problemem jest przede wszystkim z szybkiego tempa zmian w regulacjach prawnych:

– Najgorszy wynik Polski w historii pod względem łatwości prowadzenia biznesu wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych. Nie pomógł w tej sytuacji również czas pandemii, jednak należy pamiętać, że z trudną sytuacją w tym zakresie zmagały się wszystkie kraje, a my na ich tle niestety nie wypadliśmy korzystnie – tłumaczy Joanna Romańczuk, Dyrektor Zarządzająca TMF Group w Polsce.

Juraj Gerzeni, dyrektor TMF Group na obszar EMEA dodaje, że pomóc mogłaby m.in. cyfryzacja kontaktów na linii biznes-państwo: – Polska posiada wiele atrybutów niezbędnych do osiągnięcia sukcesu, ale jej głównym wyzwaniem jest uproszczenie wymagań administracyjnych w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku pełnej cyfryzacji i unifikacji na wzór krajów nordyckich. Jeśli uda się przyspieszyć transformację cyfrową wówczas możemy spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce oraz większego zainteresowania ze strony międzynarodowego biznesu.

Innym utrudnieniem wspomnianym przez raport grupy TMF jest „konieczność prowadzenia przez firmy międzynarodowe dokumentacji wyłącznie w języku polskim, co wymusza dodatkowe tłumaczenia, a więc wydłuża i komplikuje procesy związane z prowadzeniem biznesu”.