Polska firma AI Clearing dostała od inwestorów ponad 62 mln zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polska firma AI Clearing dostała od inwestorów ponad 62 mln zł

Udostępnij:

AI Clearing, firma wykorzystująca sztuczną inteligencję do śledzenia postępu prac i kontroli jakości w projektach budowlanych, pozyskała 62 mln zł finansowania na dalszy rozwój w rundzie A, w której duży udział ma nowojorski fundusz Prudence.

AI Clearing platforma do autonomicznego śledzenia postępu prac i kontroli jakości w branży budowlanej wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI) ogłasza zamkniecie kolejnej rundy finansowania (Seria A) o wartości 62 mln zł. Głównym inwestorem jest nowojorski fundusz Prudence, przy udziale FJ Labs, JR Holding, Opoka TFI, Superkonstelacji oraz dotychczasowych inwestorow, czyli Tera Ventures, Inovo i Innovation Nest.

Czym jest technologia AI Clearing?

Technologia AI Clearing umożliwia generalnym wykonawcom, inwestorom i instytucjom finansującym duże projekty budowlane dokładne śledzenie postępu prac w czasie rzeczywistym, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Rynkiem docelowym AI Clearing są infrastrukturalne projekty budowlane, takie jak np. wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne, koleje, drogi, gazociągi, lotniska, instalacje przemysłowe oraz linie energetyczne – czyli największe projekty budowlane na świecie. Zazwyczaj mają one budżety liczone w setkach milionów dolarów, z milionami elementów do wykonania lub zainstalowania na placu budowy. Dotychczas, postępy prac na tych olbrzymich budowach były śledzone ręcznie, przy miesięcznym pokryciu 5-10% całości obszaru (test sample). Było to jednak niewystarczające do dokładnej kontroli projektu i często prowadziło do znacznych przekroczeń budżetu, opóźnień oraz sporów między zaangażowanymi stronami. Technologia AI Clearing jest w pełni zautomatyzowana i porównuje aktualny stan budowy z projektem, budżetem i harmonogramem w czasie rzeczywistym.

– Obecna runda finansowania pozwoli nam dalej uczestniczyć w cyfrowej transformacji zarządzania projektami budowlanymi. Nowe finansowanie umożliwi nam przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój, poprzez pozyskanie najlepszych talentów na rynku i rozszerzenie naszych zespołów sprzedaży i obsługi klienta na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej i regionu Zatoki Perskiej – mówi Michał Mazur, CEO i współzałożyciel AI Clearing – Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do naszej współpracy z Prudence, inwestorem, który wykazał głębokie zrozumienie zarówno naszej technologii, jak i branży oraz który wspiera naszą wizję osiągniecia pozycji lidera w kategorii autonomicznej kontroli projektów budowlanych.

Rynek budownictwa infrastrukturalnego

Globalny rynek budownictwa infrastrukturalnego jest bardzo duży. Jego wartość przekracza 4,5 biliona dolarów rocznie i uczestniczy w nim tysiące olbrzymich firm budowlanych, deweloperów i właścicieli infrastruktury na całym świecie. Już obecnie AI Clearing ma podpisane wieloletnie kontrakty z pięcioma z dwudziestu największych globalnie firm budowlanych działających na tym rynku. Platforma AI Clearing jest łatwa do wdrożenia oraz doskonale wpasowuje się w istniejące procesy branży budowlanej, między innymi poprzez integrację z platformą Oracle Primavera P6, najczęściej używanym oprogramowaniem do planowania harmonogramu w budownictwie na świecie.

– Nasz system oparty jest o autorskie i unikalne narzędzia sztucznej inteligencji. Na ich podstawie stworzyliśmy najlepszą technologię do nadzorowania dużych projektów w branży budowlanej. Pozwala ona dostarczać naszym klientom informacje i wnioski w czasie rzeczywistym znacząco zwiększając ich efektywność operacyjną – mówi Adam Wiśniewski, CTO i współzałożyciel AI Clearing – Już na etapie pomysłu wiedzieliśmy, że codzienna dostępność danych branżowych z całego obszaru placu budowy, połączona z możliwością ich automatycznego analizowania – w tym przede wszystkim porównywania z projektem budowlanym i harmonogramami prac będą fundamentalne dla naszego sukcesu. Spędziliśmy trzy lata rozwijając i optymalizując nasza technologie, aby upewnić się, że działa bez zarzutu. Nasze olbrzymie i unikalne zbiory danych, które wykorzystujemy w procesie Machine Learning, a także nasze własne silniki AI pozwalają nam osiągnąć nieporównywalną dokładność i najszybszy w branży czas przetwarzania – co jest kluczowe dla naszych klientów.

W skali makro, rynek budownictwa infrastrukturalnego niezmiennie rośnie rocznie o 6-7% rocznie powodując tym samym, że firmy z sektora, stają odporne na recesje. Wzrost ten będzie z pewnością kontynuowany dzięki trwającej transformacji energetycznej (budowę wielkoskalowych farm fotowoltaicznych) oraz liczne inwestycje infrastrukturalne. Jednakże, wyzwaniem stała się dostępność inżynierów ds. jakości i nadzoru w branży budowlanej – w ciągu ostatnich dwóch lat w USA i w Europie Zachodniej dwukrotnie więcej inżynierów odeszło na emeryturę niż zaczęło pracę. Platforma AI Clearing rozwiązuje ten problem, pozwalając na realizację większej liczby projektów przy tej samym liczbie inżynierów nadzoru oraz wyższej jakości.

–Generalni wykonawcy oraz inwestorzy największych projektów infrastrukturalnych stają przed dużymi potencjalnymi zobowiązaniami związanymi z opóźnieniami projektów lub słabą jakością, która prowadzi do nadmiernej liczby interwencji gwarancyjnych. Te wyzwania mogą skutkować dziesiątkami milionów dolarów w przekroczeniach kosztów i sporami – mówi Jordan Viniar, partner w Prudence, który dołączy do zarządu AI Clearing.

– AI Clearing opracował najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązanie na rynku dla wyzwania, który nie może być rozwiązane za pomocą ludzi oraz tradycyjnych procesów. Branża budowlana aktywnie poszukuje rozwiązań dla tych istotnych i niezaspokojonych potrzeb, dlatego AI Clearing zdobyło zaufanie wielu największych i najbardziej zaawansowanych firm w sektorze.

 

ORLEN kupił pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową i rozpoczął jej testy

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny. Jak dołączyć do tego trendu?