Polska firma HiProMine laureatem nagrody Most Disruptive Innovation

polska firma hipromine laureatem nagrody most disruptive innovation
Udostępnij:
Czy pojedyncza spółka może zmienić obraz konkretnej branży lub nawet całego rynku? Zarówno Deloitte, jak i laureat ufundowanej przez tę firmę doradczą nagrody Most Disruptive Innovation wierzą, że tak. Tegoroczną edycję konkursu wygrał polski startup HiProMine.

fot. materiały prasowe 

Firma HiProMine, została założona w 2015 roku przez Jakuba Urbańskiego, biologa molekularnego, Damiana Józefiaka, profesora kierującego Katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz profesora Jana Mazurkiewicza, kierownika Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie. - Powstaniu nagrody Most Disruptive Innovation, która została wręczona podczas gali Technology Fast 50 dla firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej, przyświecała chęć wykazania, że również w Polsce powstają takie spółki i start-upy, których technologie, produkt lub usługi mają szansę stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek europejski albo nawet globalny – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider programu Technology Fast 50 w Europie Środkowej w Deloitte. - HiProMine najlepiej wpisała się w te kryteria. Działalność firmy ma olbrzymi potencjalny wpływ na rynek produkcji białka na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Co więcej spółka planuje poszukiwanie zastosowań swoich technologii w medycynie, farmacji, kosmetyce i przemyśle chemicznym - dodaje.

Założyciele HiProMine w ciągu najbliższej dekady chcą zdominować rynek białka owadziego w całej Europie. - Nasza technologia jest w pełni skalowalna, przyjazna dla środowiska i niskoemisyjna, co więcej opiera się na wykorzystaniu niskowartościowych produktów ubocznych rolnictwa i przemysłu spożywczego. Jesteśmy przekonani, że białko owadzie jest olbrzymią szansą nie tylko na zmniejszenie uzależnienia naszego rolnictwa od importu białka na cele paszowe, ale również podbicie rynków globalnych – technologia opracowana przez HiProMine może stać się wizytówką polskiej innowacji – mówi Jakub Urbański – CTO, HiProMine.

O nagrodę Most Disruptive Innovation w tym roku rywalizowało aż 16 spółek z regionu Europy Środkowej. Pięć z nich pochodziło z Polski (oprócz HiProMine były to Cloud Technologies, Virtual Power Plant, Phenicoptere oraz Inphotech), w konkursie startowały również innowacyjne przedsiębiorstwa z Rumunii, Słowacji i Litwy. Firmy przedstawiały Jury swoje dokonania, plany, model sprzedaży, portfolio klientów oraz analizowały swój wpływ na środowisko, branżę, w których działają i społeczeństwo. - Warto obserwować te przedsięwzięcia, być może są wśród nich przyszli giganci technologiczni. Spółki te posiadają własne rozwiązania i udowodniony dorobek, są również bardzo dobrymi partnerami dla korporacji, gdyż wnoszą unikalne know-how i świeże spojrzenie na biznes – mówi Jakub Weber, Starszy Menedżer w zespole Innovation Consulting Deloitte. 

Nagroda będzie przyznawana cyklicznie, co roku i będzie stałym elementem rankingu „Technology Fast 50 CE”.