Polska firma z Niemiec digitalizuje branżę budowlaną

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Polska firma z Niemiec digitalizuje branżę budowlaną

Udostępnij:

Polska firma została laureatem nagrody PhönixPreis w Monachium. Tworzy ona oprogramowanie ‘’intilio.creative.cloud’’ do zarządzania firmami budowlanymi oraz nieruchomościami za pomocą najnowszych technologii.
Firma USTR GmbH – Inteligentne Budowy została wyróżniona przez Komisję Departamentu Pracy i Ekonomii PhönixPreis w Monachium w kategorii „innowacyjność i digitalizacja”. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości. Nowy projekt firmy – intilio – został jednocześnie przyjęty do Wschodniego akceleratora biznesu przez Puławski Park Naukowo – Technologiczny. Rozwiązanie zostało wyróżnione spośród 800 innych pomysłów i zostało sklasyfikowane na 5 miejscu.

Intilio to internetowa platforma do zarządzania procesami w firmie budowlanej. Dzięki niej użytkownicy będą mogli zarządzać działaniami w firmie w jednym miejscu od procesów sprzedażowych, przez zamawianie towaru, po działania HR. Z platformy mogą korzystać również właściciele składów budowlanych, jak i sami klienci, którzy dzięki temu będą mieli na bieżąco wgląd w postęp prac. Branża budowlana wciąż rzadko korzysta z nowych technologii, rozwiązanie zaproponowane przez USTR GmbH jest pierwszym krokiem w kierunku digitalizacji tej branży.

– Zaprojektowany przez nas system zdecydowanie wyznacza nowe trendy zarówno w relacji producenta z firmami budowlanymi, jak i w całej branży budowlanej. Obsługa klienta kilkanaście lat temu przebiegała zupełnie inaczej, a firmy nadal nie dostrzegają, że to właśnie ‘’pokolenie Y’’ coraz częściej staje się ich klientami i oczekuje zupełnie innego podejścia w wielu kwestiach, tj. dbałość o klienta, transparentność, elastyczność, łatwość w komunikacji, co w następstwie przekłada się na zaufanie, czego w relacji firm budowlanych z klientem często brakuje. Innowacyjność oprogramowania firmy intilio, która właśnie powstaje, oraz innych usług, które zostaną wprowadzone przez nas na rynek, będą pokazywać nową drogę i nowe możliwości rozwoju dla firm budowlanych – komentuje Maciej Ustjanowski, właściciel firmy Firma USTR GmbH.

Innowacyjne oprogramowanie ma ułatwić ekspansję firm budowlanych i remontowych z minimalnym ryzykiem strat oraz kontrolowanie w sposób efektywny oddziałów czy też podwykonawców, co będzie możliwe dzięki sprawnemu wprowadzeniu struktur do organizacji. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu osoba zarządzająca firmą, czy zespół wykonujący projekt, będą w stanie wprowadzić również do małych firm struktury, które pozwalają na każdym etapie kontrolować wszystkie procesy, co ma fundamentalny wpływ na dalszy rozwój trzeciej co do wielkości gałęzi naszej gospodarki.

USTR to znana w Niemczech rodzinna firma zajmująca się remontami, wykończeniami i modernizacją mieszkań oraz domów. Projekty realizuje w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii a w roku 2018 powstał pierwszy polski oddział USTR Silesia w Katowicach. Rozwiązanie, które zostało docenione przez jury konkursu to system, który jest wspierany na każdym kroku przez sztuczną inteligencję, elastyczne moduły, zautomatyzowane procesy oraz technologie w części oparte o rozwiązania blockchain, które dają użytkownikowi funkcje takie jak: potwierdzenie prawdziwości dokumentów, elektroniczny podpis, akceptację zmian warunków umowy, rejestracje czasu pracy pracowników oraz kontrole skierowaną na podwykonawców.

– Mam 13 Lat doświadczenia w rzemiośle. Zaczynałem od stanowiska pomocnika budowlanego, a po krótkim czasie zarządzałem już dużymi ekipami budowlanymi oraz projektami za wielkie pieniądze dla ważnych klientów w Monachium. Posiadam tytuł mistrza w zawodzie hydraulik, mój brat jest mistrzem w zawodzie elektryk, a tato jest wysokiej klasy technologiem drewna. Łącząc nasze umiejętności i otwierając się na nowe technologie otworzyliśmy się na sukces, który osiągnęliśmy – komentuje Maciej Ustjanowski.

System intilio oparty jest o analizę Big Data oraz algorytmy sztucznej inteligencji, która analizuje procesy zarządzania firmą; mowa tu np. o obsłudze klienta i budowaniu więzi już na etapie pierwszego kontaktu, zarządzaniu strukturami oraz niezliczonymi podpowiedziami dla osób zarządzających, tj. menedżerowie, dyrektorzy finansowi czy prezesi. System analizuje płynność finansową przedsiębiorstwa oraz informuje jak lepiej zarządzać finansami, co jest kluczowym aspektem dla wszystkich firm.

Spersonalizowane opisy projektów dla klienta, oparte na Botach komunikujących się ze wszystkimi zainteresowanymi na każdym etapie projektu, dają przejrzystość i transparentność zarówno klientowi jak i całej firmie. System analizujący faktury jak i obecne koszty prac wykonawczych, pozwala również uniknąć sytuacji w których klient nie będzie poinformowany o wyższych kosztach bądź dodatkowych kosztach za pracę, a użycie technologii blockchain pozwoli w wiarygodny sposób zapisać te informacje bez możliwości zmian w raportach i zastąpi elektroniczny podpis oraz akceptację.

– Nasze rozwiązanie jest tworzone w całości przez osoby znające problematykę od środka, a nie jak w innych przypadkach tylko przez informatyków. Jest to program dedykowany głównie dla małych i średnich firm budowlanych, które na rynku przeważają, co nie oznacza, że duże firmy z naszego rozwiązania nie będą mogły również korzystać. Oprogramowanie wyróżnia się perfekcyjnie przygotowanymi procesami, które przez ponad 10 lat były opracowywane oraz dokumentowane w świetnie zorganizowanych firmach budowlanych, które prowadzą do poprawy jakości w sferze usług, która obecnie staje się przedmiotem wzmożonego zainteresowania – komentuje Maciej Ustjanowski.

Z systemu skorzystają również hurtownie, które będą mogły przygotować się do projektu pod kątem logistyki oraz zaczną prognozować stany magazynowe, co spowoduje, że program będzie atrakcyjny nie tylko dla firm budowlano- remontowych. W czasach wielkiej konkurencji, firmy remontowo-budowlane świadczące podobne usługi, często nie widzą możliwości współpracy oraz wzajemnego wspierania się. Intilio to społeczność, którą właściciele firmy chcą tworzyć wspólnie z użytkownikami oprogramowania.

– Firmy korzystające z naszych usług będą miały możliwości łatwego nawiązywania kontaktów, dzielenia się zleceniami oraz wspólnej realizacji projektów, których wykonanie byłoby niemożliwe dla jednej firmy, co sprawi że będą mogły konkurować z większymi firmami a między firmami wymiana informacjami będzie łatwa i szybsza co obniża prawdopodobieństwo popełnienia błędów już podczas projektowania czy wykonywania prac budowlanych – dodaje Maciej Ustjanowski.

Pozyskanie pracowników w sektorze budowlano remontowym jest dużym problemem. Innowacyjna platforma ma pomóc również w tej kwestii. Sztuczna inteligencja będzie dobierać profile pracowników pod kątem ich umiejętności i zapotrzebowania analizowanego na podstawie zaplanowanych robót oraz kosztorysów.

– Szkolenia dla użytkowników społeczność intilio to zwieńczenie naszych działań na których skorzystają absolwenci szkół zawodowych czy technicznych jak i doświadczeni właściciele firm, którzy rozwój swoich przedsiębiorstw oraz rozwój swoich pracowników stawiają jako priorytet. Nasze oprogramowanie będzie dostępne dla użytkowników również w wersji darmowej, w której klient będzie mógł stworzyć kosztorys, wysłać fakturę, zrobić zamówienie i zapoznać się z naszym produktem. Tym działaniem chcemy zmienić świadomość wielu firm, które nie są jeszcze gotowe do wprowadzenia całego rozwiązania, a z kolei nas przygotować do wielkiej rewolucji, która nastąpi już niebawem również w branży budowlanej – dodaje Maciej Ustjanowski.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem