Polska konkurencja dla chmury obliczeniowej Amazona

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Internauci mogą już korzystać z polskiej nowoczesnej chmury obliczeniowej – właśnie uruchomiono publiczną wersję e24cloud.com. Chmura konkuruje z rozwiązaniami oferowanymi przez dostawców globalnych.

Internauci mogą już korzystać z polskiej nowoczesnej chmury obliczeniowej – właśnie uruchomiono publiczną wersję e24cloud.com. Chmura konkuruje z rozwiązaniami oferowanymi przez dostawców globalnych. Sukces mają zapewnić jej właściwości m.in. całkowicie darmowe łącza 100 Mb/s, skalowalność i najwyższy poziom dostępności, a także jej cena – od 0,15 PLN netto za godzinę pracy serwera.

e24cloud.com dostarcza infrastrukturę informatyczną w oparciu o rozwiązanie IaaS (Infrastructure as a Service). Jej użytkownicy korzystają z serwerów wirtualnych (zwirtualizowanych środowisk sprzętowych) bez konieczności kupowania sprzętu serwerowego ani sieciowego. Dostawca udostępnia serwer o żądanych parametrach, a klient płaci tylko za moc obliczeniową, którą wybrał. Dzięki godzinowemu rozliczaniu i możliwości skalowania mocy obliczeniowej chmury, jest to elastyczna alternatywa dla własnego serwera.

e24cloud.com jest polską odpowiedzią na rozwiązania oferowane przez Amazon czy GoGrid. Naszą przewagą są darmowe łącza, elastyczna gama dostępnych konfiguracji i cena – mówi Michał Grzybkowski z Beyond.pl, właściciela marki e24cloud.com. – Użytkownik e24cloud.com może wynająć serwer o parametrach już od 1 rdzenia (Core), 2 GB RAM i 25 HDD za 0,15 PLN netto za godzinę, wraz z zainstalowanym jednym z 8 systemów operacyjnych, a do tego za darmo ma zagwarantowany nielimitowany transfer danych, co jest rzadkością w rozwiązaniach typu cloud computing – dodaje.

Publiczne udostępnienie chmury poprzedzone było intensywnymi testami środowiska, wzięło w nich udział ponad 500 testerów. W aktualnie dostępnej wersji produktu użytkownik może dowolnie wybrać liczbę od 1 do 12 równocześnie pracujących rdzeni procesora (docelowo od stycznia będzie miał do dyspozycji maszyny nawet o  32 rdzeniach) oraz jeden z puli systemów operacyjnych (8 systemów w 25 wersjach), obecnie są to Gentoo, Debian, CentOS, Fedora, Red Hat, Ubuntu, FreeBSD i Windows. Do dyspozycji ma systemowy HDD 25 GB, ale może także skonfigurować dodatkowe przestrzenie dyskowe między 100 GB a 2 TB.

Nasze rozwiązanie kierowane jest do administratorów IT, właścicieli portali, grafików, programistów, projektantów systemów informatycznych, startupowców, a także wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami przechowywania i przetwarzania danych – mówi Michał Grzybkowski. – e24cloud.com sprawdza się przy wdrażaniu stron internetowych, platform e-commerce, aplikacji mobilnych, systemów produkcyjnych takich jak CRM, zaawansowanej obróbce multimediów, a także jako online data storage – dodaje.

źródło: informacja prasowa