"Polityka OdNowa" Jarosława Gowina na niedzielnym kongresie partii. Jakie propozycje dla przedsiębiorców?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

"Polityka OdNowa" Jarosława Gowina na niedzielnym kongresie partii. Jakie propozycje dla przedsiębiorców?

Udostępnij:

W niedzielę odbył się kongres wyborczy Porozumienia. W jego trakcie zaprezentowano nowy program polityczny ugrupowania, “Polityka OdNowa”. Jakie propozycje istotne dla przedsiębiorców zaproponowała współrządząca partia?
Wśród propozycji „Polityka OdNowa” zauważymy te, które idą pod rękę z propozycjami Polskiego Ładu, ale zdecydowanie widać również i takie, które do nowej rządowej strategii nie przystają. Odkładając jednak politykę na bok, skupmy się na samych postanowieniach dokumentu, istotnych z punktu widzenia Was, naszych czytelników, czyli przedsiębiorców.

Ważne dla przedsiębiorców propozycje, które zostały zaprezentowane w trakcie niedzielnego kongresu wyborczego Porozumienia to m.in.:

 • Wyższa kwota wolna od podatku niż w Polskim Ładzie – dla firm, które mają dochody do poziomu 6 tysięcy złotych miesięcznie.

 • Stabilizacja systemu podatkowego dla przedsiębiorców – jeden podatek, zawierający wszystkie daniny – przedsiębiorca płaci raz, oszczędza na księgowości. To pomysł, który idzie w zgodzie, a nawet dalej niż propozycje Polskiego Ładu (które mają na celu m.in. przechodzenie przedsiębiorców na podatek ryczałtowy).
 • Wprowadzenie połączonego konta emerytalnego IKE i IKZE, tzw. Aktywnego Konta Oszczędnościowego. Porozumienie proponuje umożliwienie przedsiębiorcom odliczenie 50% kwoty wpłaconej na emerytury w ramach Konta od PIT oraz zwiększenie limitu wpłat na ten III filar emerytalny do 30 tysięcy złotych rocznie.
 • Działania mające na celu “znaczące zwiększenie inwestycji prywatnych”, w szczególności tych skoncentrowanych na eksporcie. Jednym z elementów ma być np. Powołanie Funduszu Wsparcia Eksportu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji Eksportowych.
 • Zwiększanie zasobów zagranicznej siły roboczej poprzez szybsze zatrudnianie cudzoziemców (“efektywniejsze i szybsze procedury”) oraz dążenie do zmiany typu migracji – z krótkookresowej na średnio i długookresową.
 • Wzmocnienie spółek notowanych na GPW – zastosowanie dla nich tzw. estońskiego CIT.
 • – Porozumienie stoi i stać będzie na straży interesów klasy średniej – ten zapis “Polityka OdNowa” dobrze podsumowuje powyższe założenia programowe Porozumienia.

  Ocena przydatności proponowanych przez Porozumienie rozwiązań to jedno, ale oczywiście najważniejszą kwestią pozostaje to, co niezapisane w dokumencie “Polityka OdNowa” – szanse na przyjęcie przez rząd rozwiązań partii Jarosława Gowina, które w ostatnich miesiącach zdecydowanie przecież zmalały. Skoro jednak Program ujrzał światło dzienne, szanse są na tyle duże, że warto się z nimi zapoznać.

  Program “Polityka OdNowa” pokazuje nowe spojrzenie na propozycje rządowego Polskiego Ładu, widać, że partia Jarosława Gowina dostrzega potrzeby modyfikacji tej koncepcji. Niektóre propozycje Porozumienia wydają się stać w sprzeczności z Polskim Ładem, szczególnie mocno chyba te, dotyczące kwestii roli samorządów. Porozumienie proponuje zwiększenie udziału samorządów w środkach pozyskiwanych z PIT i CIT, podczas gdy propozycje Polskiego Ładu zawierały obniżenie podatku PIT, który to zabieg bardzo mocno uderzyłby w finanse samorządów.

  Pełny dokument “Polityka OdNowa” znajdziecie pod tym linkiem.

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem