Odpowiedzią na wzrost internetowych zagrożeń może być system opracowany przez Samurai Labs, którego głównym zadaniem jest ochrona dzieci przed całym spektrum negatywnych zdarzeń, na które są narażone spędzając czas w Internecie.
– Sztuczna inteligencja Samurai to pierwszy system w Polsce i na świecie, który chroni najmłodszych w czasie rzeczywistym. Poprzez szczegółową analizę treści możemy ocenić, kiedy dziecko na czacie czy forum znajduje się “na krawędzi” i woła o pomoc. System rozpoznaje cechy charakterystyczne dla intencji samobójczych, dając sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i automatycznie łączy dziecko z profesjonalną pomocą, dzięki czemu można zapobiec tragedii – tłumaczy Michał Wroczyński współzałożyciel i CEO Samurai Labs.
Rozwiązanie opracowane przez polskich ekspertów od sztucznej inteligencji nie tylko wykrywa zachowania samobójcze i łączy potencjalną ofiarę z profesjonalną pomocą. Samurai potrafi także realnie obniżać poziom przemocy na czatach i forach.
– Nasze rozwiązanie automatycznie reaguje na wykryte przypadki cyberprzemocy. Jeśli dziecko jest atakowane, Samurai interweniuje blokując daną wiadomość. Pozwala to na zatrzymanie przemocy w zarodku, zanim zdąży eskalować – tłumaczy Wroczyński.
Skala problemu jest ogromna. Jak donosi FBI, jeszcze przed pandemią w każdej chwili w sieci grasowało ponad 750 tys. predatorów. Dziś, kiedy niemal każde dziecko korzysta na co dzień Internetu, skala aktywności przestępców seksualnych znacznie wzrasta.
– Codziennie w Internecie rozgrywają się dramaty dzieci i młodzieży. Wierzymy, że technologia która, przyczyniła się do takiej sytuacji, może także skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami. Do tego służy Samurai – nasz wojownik w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych. Jednym z najstraszniejszych skutków pandemii może być wzrost liczby samobójstw. Możemy powstrzymać tę falę – podsumowuje Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
W czasach, kiedy wszystkie interakcje społeczne przeniosły się do świata wirtualnego wzrastają zagrożenia wobec najmłodszych. Autorskie rozwiązanie polskich „Samurajów” pozwoli na skuteczną ochronę najmłodszych, korzystających z Internetu.