Polska to ukryty champion – Levin Bunz (Heartcore Capital) podsumowuje 2023 rok

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Polska to ukryty champion – Levin Bunz (Heartcore Capital) podsumowuje 2023 rok

Udostępnij:

Levin Bunz z Heartcore Capital opowiada, jaki potencjał dostrzegł w polskim ekosystemie startupów w 2023 roku i… jak on i jego zespół zdecydowali się ten potencjał wykorzystać.

W jakie spółki zainwestowaliście i dlaczego je wybraliście?

Heartcore Capital przeprowadził rundę seedową Kontakt.io, wiodącego gracza w szybko rozwijającej się branży śledzenia aktywów z wykorzystaniem IoT. Pod koniec 2023 roku przeprowadziliśmy pre-seed w Quesma, startupie tworzącym database gateway dla wszystkich popularnych rodzajów baz danych w firmach i zbudowanym przez dwóch doświadczonych liderów z amerykańskiego jednorożca Sumo Logic. Mam Startup pisał niedawno o tej rundzie.

Jak oceniasz polski ekosystem startupowy?

W Heartcore inwestujemy w całej Europie i mamy dobry wgląd w różne centra technologiczne. Polska, a zwłaszcza Warszawa, są naszym zdaniem ukrytymi championami, które są pomijane i niedoceniane przez wielu zagranicznych inwestorów. Doskonałe talenty, zwłaszcza w dziedzinie informatyki, z dobrych uniwersytetów, a wiele z nich odniosło już sukces w globalnych firmach technologicznych. Po latach pracy dla zagranicznych czempionów technologicznych widzimy, jak przedsiębiorcy powielają ich najlepsze praktyki we własnych firmach.

Przykładowo, założyciele ElevenLabs, Quesma, Applica i Nomagic mają doświadczenie zdobyte w największych firmach technologicznych. Zwracamy szczególną uwagę na przedsiębiorców i startupy wychodzące z Polski. Spodziewamy się fali ekscytujących innowacji z tego regionu.

Jakich wskazówek lub rad na rok 2024 udzieliłbyś naszym founderom?

Przewagą polskich founderów jest dostęp do doskonałych, światowej klasy talentów w dziedzinie rozwoju oprogramowania. Przedsiębiorcy wykorzystujący tę szansę będą chcieli rozwiązywać trudne problemy technologiczne i wygrywać globalnie, zamiast budować łatwe SaaS i e-commerce na polski rynek. Myśl na dużą skalę i rozwiązuj ważne, trudne problemy!

Więcej podsumowań 2023. 

Czytaj także: