Polski aktor zebrał 6 mln na swój startup. Rozpocznie produkcję biblijnego słuchowiska w Hollywood

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Polski aktor zebrał 6 mln na swój startup. Rozpocznie produkcję biblijnego słuchowiska w Hollywood

Udostępnij:

Krzysztof Czeczot otrzymał 6 mln finansowania na słuchowisko „Biblia Audio Superprodukcja”. Zebrane środki pozwolą na realizację anglojęzycznej wersji Biblii w znanym studiu w Hollywood. Wśród inwestorów, poza twórcą przedsięwzięcia, znaleźli się Marek Maślanka i Marek Zmysłowski.

Do produkcji słuchowiska twórcy wykorzystali V wydanie Biblii Tysiąclecia z 1965 r. Audycja zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora. Jest to pierwsza dźwiękowa adaptacja Biblii na świecie, zrealizowana na taką wielką skalę.

Popularni aktorzy, oryginalna realizacja

W ponad stugodzinnej produkcji udział wzięło niemal 500 artystów. Do projektu zaproszono znanych polskich aktorów m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).

Fragmenty Księgi Wyjścia przeczytał po polsku abp Wojciech Polak, a po hebrajsku naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Nagrania do polskiej „Biblia Audio” rozpoczęły się w 2015 r. Słuchowisko ma własną muzykę symfoniczną i dźwięki z tła. Efekty dźwiękowe nagrano w Izraelu, gdzie szukano „biblijnych dźwięków”, które mogłyby jak najlepiej oddać klimat starożytnych czasów.

Kto odpowiada za projekt?

”Biblia Audio” to wspólna produkcja zespołu pod przewodnictwem Krzysztofa Czeczota i Wydawnictwa Pallotinum. Realizatorem projektu była firma Osorno należąca do Czeczota. Osorno jest odpowiedzialne za realizacją audiobooków, słuchowisk radiowych oraz reklam. Wydawnictwo wyprodukowało takie audiobooki jak: „Gra o Tron”,  „Krzyżacy”, „Blade Runner” i „Karski”.

Sukces w Polsce, apetyt na powtórkę za oceanem

Projekt cieszy się w Polsce dużą popularnością. Poprzez aplikację mobilną, nośniki CD i Pendrive’y Biblię Audio słucha obecnie ok. 200 tysięcy osób. Krzysztof Czeczot i jego wspólnicy planują powtórzyć ten sukces w Stanach Zjednoczonych, tym razem na zupełnie inną skalę.

– W produkcji amerykańskiej udział weźmie 130 aktorów z Hollywood, w tym bardzo znane nazwisko nagrodzone Oscarem. Do obsady dołączy także 100 Amerykanów, po dwie osoby z każdego stanu USA. Anglojęzyczna wersja Biblii Audio realizowana będzie w technologii dźwięku 3D (pierwsza tak biblijna produkcja na świecie), a nagrania do słuchowiska odbywają się w legendarnym studio Formosa – gdzie realizowano dźwięk to takich hitów jak The Revenant (polski tytuł Zjawa), Mad Max, czy do gier Call of Duty, Battlefield. Nasza produkcja dostępna będzie w nowoczesnej aplikacji mobilnej – mówi w nadesłanej informacji prasowej Krzysztof Czeczot.

Silne zaplecze inwestorskie

Projekt wspierany jest przez Marka Zmysłowskiego, znanego polskiego przedsiębiorcy, współzałożyciela Jumia Travel, notowanej na nowojorskiej giełdzie w ramach grupy Jumia.com, oraz SunRoof – producenta dachów solarnych.

Nowym, inwestorem strategicznym został Marek Maślanka, właściciel mdm NT sp. z o.o. – spółki produkującej akcesoria dachowe, oraz współzałożyciela razem z Borysem Szycem „teatralnego netflixa” – serwisu TheMuBa.

– The Audio Bible Super Production jest wspaniałym projektem, bo pozwala każdemu obcować z dziełem religijnym w angażującej i urzekającej formie, jaką jest słuchowisko dostępne w aplikacji mobilnej. Naszą intencją jest  reinwestowanie zysków w kolejne wersje językowe, a wszystko to w duchu dialogu i ekumenicznej jedności” – mówi Marek Maślanka.

Amerykańska wersja Biblii Audio jest już dostępna w przedsprzedaży z 50% zniżką. Polscy użytkownicy przy zakupie dodatkowo otrzymują za darmo dostęp do polskiej wersji dla dorosłych i dzieci.